REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wykonywania zawodu lekarza. Kiedy? Jak się odwołać?

Dziennikarka medyczno-prawna
Zakaz wykonywania zawodu lekarza
Zakaz wykonywania zawodu lekarza
Prawo wykonywania zawodu lekarz - zakaz, odwołanie, NRL

REKLAMA

REKLAMA

Prawo wykonywania zawodu lekarza. W pewnych określonych sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza. Zakaz wykonywania zawodu może być orzeczony względem lekarza, który nie ma predyspozycji etycznych, psychofizycznych oraz profesjonalnych do wykonywania zawodu. W rozumieniu prawa karnego zakaz jest środkiem karnym, który może być orzekany zarówno samoistnie, jak i obok kary.

Prawo wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu lekarza jest dokumentem państwowym. Uzyskuje się je po spełnieniu określonych przesłanek zawartych w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty – po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu lekarz ma prawo udzielać świadczeń medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W pewnych określonych przez prawo sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza i lekarza dentystę. 

REKLAMA

Zawieszenie i ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza - orzeczenie ORL i sądu lekarskiego

REKLAMA

W przypadku, gdy Okręgowa Rada Lekarska uzna za zasadne podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu bądź ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych na skutek złego stanu zdrowia – zostaje powołana komisja, w której skład wchodzą lekarze specjaliści z odpowiednich dziedzin medycyny. Komisja wydaje orzeczenie o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu lub o jego ograniczeniu. Lekarz, wobec którego toczy się postępowanie, winien stawić się przed komisją i poddać się niezbędnym badaniom. Na podstawie orzeczenia komisji ORL może podjąć uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu wykonywania określonych czynności medycznych na okres trwania niezdolności. Zainteresowany lekarz jest uprawniony do uczestnictwa w posiedzeniu podczas rozpatrywania sprawy. W przypadku, gdy lekarz odmawia poddania się badaniu przez komisję albo, gdy ORL na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego stwierdzi, że dalsze wykonywanie zawodu lub ściśle określonych czynności medycznych przez lekarza jest niebezpieczne dla osób przez niego leczonych, ORL podejmuje uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub też jego ograniczeniu do czasu zakończenia postępowania. Lekarz może zwrócić się do ORL o uchylenie uchwały, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia lub ograniczenia – nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od podjęcia uchwały ORL. 

Powodem zawieszenia bądź ograniczenia lekarza w prawie wykonywania zawodu może być ponadto uzasadnione podejrzenie, że lekarz nie posiada dostatecznego przygotowania zawodowego. W takiej sytuacji obowiązkiem jego jest stawić się przed komisją powołaną w sprawie zbadania przygotowania zawodowego. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na komisję ORL jest władna podjąć uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub o ograniczeniu wykonywania określonych czynności do czasu odbycia przeszkolenia. Uchwałę taką podejmuje się także, gdy lekarz uchyla się od odbycia przeszkolenia. 

REKLAMA

Orzeczenie sądu lekarskiego Prawo wykonywania zawodu lekarza może zostać zawieszone również na mocy orzeczenia sądu lekarskiego – zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich w związku z działaniem sprzecznym z zasadami etyki i deontologii zawodowej lub naruszeniem przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza sąd lekarski może orzec karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Skutkiem nałożonej na lekarza kary jest niemożność wykonywania przez niego praktyki lekarskiej w żadnej formie. To nie wszystko – wzmianka o ukaraniu podlega wpisowi do rejestru osób ukaranych przez sądy lekarskie prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską. Usunięcie wpisu może nastąpić dopiero po 5 latach od odbycia kary, jeśli lekarz w tym czasie nie zostanie ukarany ponownie lub też nie zostanie wszczęte postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. 

Zawieszenie lub ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza może kończy się po upływie czasu, na jaki zostało przyznane bądź na wniosek lekarza, wobec którego podjęto tego typu uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata prawa wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu oraz ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarz traci z mocy prawa w trzech wypadkach: 

 • utraty obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE, w przypadku, gdy nie nabył równocześnie obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE; 
 • ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego; 
 • po upływie czasu, na jaki zostało przyznane. 

To ORL w formie uchwały podejmuje decyzję w sprawie utraty prawa wykonywania zawodu lub utraty ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Uchwała ma charakter deklaratoryjny – utrata prawa wykonywania zawodu następuje bowiem już w momencie zaistnienia przesłanek zawartych w ustawie. ORL przed podjęciem uchwały bada, czy zaistniały okoliczności przewidziane w ustawie. Lekarz, wobec którego toczy się sprawa ma prawo odwołać się od uchwały do NRL, zaś jej uchwały podlegają zaskarżeniu do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Utrata prawa wykonywania zawodu może nastąpić także na mocy orzeczenia sądu lekarskiego. Sąd lekarski orzekając o odpowiedzialności lekarza za naruszenie zasad etyki i deontologii lekarskiej i za naruszenie przepisów prawa o wykonywaniu zawodu lekarza może orzec karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Ponadto sąd powszechny orzekający w sprawie karnej lekarza może zastosować na podstawie art. 39 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu Karnego środek karny w postaci zakazu wykonywania określonego zawodu, jeżeli lekarz podczas popełniania przestępstwa dopuścił się nadużycia w zakresie wykonywanego zawodu lub okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska bądź wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. 

Prawo odwołania do Naczelnej Rady Lekarskiej

Lekarzowi przysługuje prawo odwołania do NRL wobec wszystkich uchwał dotyczących zawieszenia lub ograniczenia prawa wykonywania zawodu. Natomiast wobec uchwał NRL przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego – uprawnionym do wniesienia skargi jest lekarz oraz każdy, kto ma w tym interes prawny. Skargę można wnieść jedynie po wyczerpaniu środków zaskarżenia – termin wynosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę powinno się wnieść za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi – do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem Naczelnej Rady Lekarskiej. Skarga powinna spełniać wymagania przewidziane dla pism sądowych, a także zawierać wskazanie zaskarżonego organu, którego działanie dotyczy i określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego. Po wniesieniu skargi organ, którego działanie zaskarżono, może w zakresie swej właściwości uwzględnić skargę do momentu rozpoczęcia rozprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA