REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wykonywania zawodu lekarza. Kiedy? Jak się odwołać?

Dziennikarka medyczno-prawna
Zakaz wykonywania zawodu lekarza
Prawo wykonywania zawodu lekarz - zakaz, odwołanie, NRL

REKLAMA

REKLAMA

Prawo wykonywania zawodu lekarza. W pewnych określonych sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza. Zakaz wykonywania zawodu może być orzeczony względem lekarza, który nie ma predyspozycji etycznych, psychofizycznych oraz profesjonalnych do wykonywania zawodu. W rozumieniu prawa karnego zakaz jest środkiem karnym, który może być orzekany zarówno samoistnie, jak i obok kary.

Prawo wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu lekarza jest dokumentem państwowym. Uzyskuje się je po spełnieniu określonych przesłanek zawartych w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty – po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu lekarz ma prawo udzielać świadczeń medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W pewnych określonych przez prawo sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza i lekarza dentystę. 

REKLAMA

Zawieszenie i ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza - orzeczenie ORL i sądu lekarskiego

REKLAMA

W przypadku, gdy Okręgowa Rada Lekarska uzna za zasadne podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu bądź ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych na skutek złego stanu zdrowia – zostaje powołana komisja, w której skład wchodzą lekarze specjaliści z odpowiednich dziedzin medycyny. Komisja wydaje orzeczenie o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu lub o jego ograniczeniu. Lekarz, wobec którego toczy się postępowanie, winien stawić się przed komisją i poddać się niezbędnym badaniom. Na podstawie orzeczenia komisji ORL może podjąć uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu wykonywania określonych czynności medycznych na okres trwania niezdolności. Zainteresowany lekarz jest uprawniony do uczestnictwa w posiedzeniu podczas rozpatrywania sprawy. W przypadku, gdy lekarz odmawia poddania się badaniu przez komisję albo, gdy ORL na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego stwierdzi, że dalsze wykonywanie zawodu lub ściśle określonych czynności medycznych przez lekarza jest niebezpieczne dla osób przez niego leczonych, ORL podejmuje uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub też jego ograniczeniu do czasu zakończenia postępowania. Lekarz może zwrócić się do ORL o uchylenie uchwały, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia lub ograniczenia – nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od podjęcia uchwały ORL. 

Powodem zawieszenia bądź ograniczenia lekarza w prawie wykonywania zawodu może być ponadto uzasadnione podejrzenie, że lekarz nie posiada dostatecznego przygotowania zawodowego. W takiej sytuacji obowiązkiem jego jest stawić się przed komisją powołaną w sprawie zbadania przygotowania zawodowego. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na komisję ORL jest władna podjąć uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub o ograniczeniu wykonywania określonych czynności do czasu odbycia przeszkolenia. Uchwałę taką podejmuje się także, gdy lekarz uchyla się od odbycia przeszkolenia. 

REKLAMA

Orzeczenie sądu lekarskiego Prawo wykonywania zawodu lekarza może zostać zawieszone również na mocy orzeczenia sądu lekarskiego – zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich w związku z działaniem sprzecznym z zasadami etyki i deontologii zawodowej lub naruszeniem przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza sąd lekarski może orzec karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Skutkiem nałożonej na lekarza kary jest niemożność wykonywania przez niego praktyki lekarskiej w żadnej formie. To nie wszystko – wzmianka o ukaraniu podlega wpisowi do rejestru osób ukaranych przez sądy lekarskie prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską. Usunięcie wpisu może nastąpić dopiero po 5 latach od odbycia kary, jeśli lekarz w tym czasie nie zostanie ukarany ponownie lub też nie zostanie wszczęte postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. 

Zawieszenie lub ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza może kończy się po upływie czasu, na jaki zostało przyznane bądź na wniosek lekarza, wobec którego podjęto tego typu uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata prawa wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu oraz ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarz traci z mocy prawa w trzech wypadkach: 

  • utraty obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE, w przypadku, gdy nie nabył równocześnie obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE; 
  • ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego; 
  • po upływie czasu, na jaki zostało przyznane. 

To ORL w formie uchwały podejmuje decyzję w sprawie utraty prawa wykonywania zawodu lub utraty ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Uchwała ma charakter deklaratoryjny – utrata prawa wykonywania zawodu następuje bowiem już w momencie zaistnienia przesłanek zawartych w ustawie. ORL przed podjęciem uchwały bada, czy zaistniały okoliczności przewidziane w ustawie. Lekarz, wobec którego toczy się sprawa ma prawo odwołać się od uchwały do NRL, zaś jej uchwały podlegają zaskarżeniu do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Utrata prawa wykonywania zawodu może nastąpić także na mocy orzeczenia sądu lekarskiego. Sąd lekarski orzekając o odpowiedzialności lekarza za naruszenie zasad etyki i deontologii lekarskiej i za naruszenie przepisów prawa o wykonywaniu zawodu lekarza może orzec karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Ponadto sąd powszechny orzekający w sprawie karnej lekarza może zastosować na podstawie art. 39 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu Karnego środek karny w postaci zakazu wykonywania określonego zawodu, jeżeli lekarz podczas popełniania przestępstwa dopuścił się nadużycia w zakresie wykonywanego zawodu lub okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska bądź wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. 

Prawo odwołania do Naczelnej Rady Lekarskiej

Lekarzowi przysługuje prawo odwołania do NRL wobec wszystkich uchwał dotyczących zawieszenia lub ograniczenia prawa wykonywania zawodu. Natomiast wobec uchwał NRL przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego – uprawnionym do wniesienia skargi jest lekarz oraz każdy, kto ma w tym interes prawny. Skargę można wnieść jedynie po wyczerpaniu środków zaskarżenia – termin wynosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę powinno się wnieść za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi – do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem Naczelnej Rady Lekarskiej. Skarga powinna spełniać wymagania przewidziane dla pism sądowych, a także zawierać wskazanie zaskarżonego organu, którego działanie dotyczy i określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego. Po wniesieniu skargi organ, którego działanie zaskarżono, może w zakresie swej właściwości uwzględnić skargę do momentu rozpoczęcia rozprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA