REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wykonywania zawodu lekarza. Kiedy? Jak się odwołać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Zakaz wykonywania zawodu lekarza
Prawo wykonywania zawodu lekarz - zakaz, odwołanie, NRL

REKLAMA

REKLAMA

Prawo wykonywania zawodu lekarza. W pewnych określonych sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza. Zakaz wykonywania zawodu może być orzeczony względem lekarza, który nie ma predyspozycji etycznych, psychofizycznych oraz profesjonalnych do wykonywania zawodu. W rozumieniu prawa karnego zakaz jest środkiem karnym, który może być orzekany zarówno samoistnie, jak i obok kary.

Prawo wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu lekarza jest dokumentem państwowym. Uzyskuje się je po spełnieniu określonych przesłanek zawartych w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty – po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu lekarz ma prawo udzielać świadczeń medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W pewnych określonych przez prawo sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza i lekarza dentystę. 

REKLAMA

Zawieszenie i ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza - orzeczenie ORL i sądu lekarskiego

REKLAMA

W przypadku, gdy Okręgowa Rada Lekarska uzna za zasadne podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu bądź ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych na skutek złego stanu zdrowia – zostaje powołana komisja, w której skład wchodzą lekarze specjaliści z odpowiednich dziedzin medycyny. Komisja wydaje orzeczenie o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu lub o jego ograniczeniu. Lekarz, wobec którego toczy się postępowanie, winien stawić się przed komisją i poddać się niezbędnym badaniom. Na podstawie orzeczenia komisji ORL może podjąć uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu wykonywania określonych czynności medycznych na okres trwania niezdolności. Zainteresowany lekarz jest uprawniony do uczestnictwa w posiedzeniu podczas rozpatrywania sprawy. W przypadku, gdy lekarz odmawia poddania się badaniu przez komisję albo, gdy ORL na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego stwierdzi, że dalsze wykonywanie zawodu lub ściśle określonych czynności medycznych przez lekarza jest niebezpieczne dla osób przez niego leczonych, ORL podejmuje uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub też jego ograniczeniu do czasu zakończenia postępowania. Lekarz może zwrócić się do ORL o uchylenie uchwały, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia lub ograniczenia – nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od podjęcia uchwały ORL. 

Powodem zawieszenia bądź ograniczenia lekarza w prawie wykonywania zawodu może być ponadto uzasadnione podejrzenie, że lekarz nie posiada dostatecznego przygotowania zawodowego. W takiej sytuacji obowiązkiem jego jest stawić się przed komisją powołaną w sprawie zbadania przygotowania zawodowego. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na komisję ORL jest władna podjąć uchwałę o zawieszeniu lekarza w prawie wykonywania zawodu lub o ograniczeniu wykonywania określonych czynności do czasu odbycia przeszkolenia. Uchwałę taką podejmuje się także, gdy lekarz uchyla się od odbycia przeszkolenia. 

REKLAMA

Orzeczenie sądu lekarskiego Prawo wykonywania zawodu lekarza może zostać zawieszone również na mocy orzeczenia sądu lekarskiego – zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich w związku z działaniem sprzecznym z zasadami etyki i deontologii zawodowej lub naruszeniem przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza sąd lekarski może orzec karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Skutkiem nałożonej na lekarza kary jest niemożność wykonywania przez niego praktyki lekarskiej w żadnej formie. To nie wszystko – wzmianka o ukaraniu podlega wpisowi do rejestru osób ukaranych przez sądy lekarskie prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską. Usunięcie wpisu może nastąpić dopiero po 5 latach od odbycia kary, jeśli lekarz w tym czasie nie zostanie ukarany ponownie lub też nie zostanie wszczęte postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. 

Zawieszenie lub ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza może kończy się po upływie czasu, na jaki zostało przyznane bądź na wniosek lekarza, wobec którego podjęto tego typu uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata prawa wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu oraz ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarz traci z mocy prawa w trzech wypadkach: 

  • utraty obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE, w przypadku, gdy nie nabył równocześnie obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE; 
  • ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego; 
  • po upływie czasu, na jaki zostało przyznane. 

To ORL w formie uchwały podejmuje decyzję w sprawie utraty prawa wykonywania zawodu lub utraty ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Uchwała ma charakter deklaratoryjny – utrata prawa wykonywania zawodu następuje bowiem już w momencie zaistnienia przesłanek zawartych w ustawie. ORL przed podjęciem uchwały bada, czy zaistniały okoliczności przewidziane w ustawie. Lekarz, wobec którego toczy się sprawa ma prawo odwołać się od uchwały do NRL, zaś jej uchwały podlegają zaskarżeniu do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Utrata prawa wykonywania zawodu może nastąpić także na mocy orzeczenia sądu lekarskiego. Sąd lekarski orzekając o odpowiedzialności lekarza za naruszenie zasad etyki i deontologii lekarskiej i za naruszenie przepisów prawa o wykonywaniu zawodu lekarza może orzec karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Ponadto sąd powszechny orzekający w sprawie karnej lekarza może zastosować na podstawie art. 39 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu Karnego środek karny w postaci zakazu wykonywania określonego zawodu, jeżeli lekarz podczas popełniania przestępstwa dopuścił się nadużycia w zakresie wykonywanego zawodu lub okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska bądź wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. 

Prawo odwołania do Naczelnej Rady Lekarskiej

Lekarzowi przysługuje prawo odwołania do NRL wobec wszystkich uchwał dotyczących zawieszenia lub ograniczenia prawa wykonywania zawodu. Natomiast wobec uchwał NRL przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego – uprawnionym do wniesienia skargi jest lekarz oraz każdy, kto ma w tym interes prawny. Skargę można wnieść jedynie po wyczerpaniu środków zaskarżenia – termin wynosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę powinno się wnieść za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi – do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem Naczelnej Rady Lekarskiej. Skarga powinna spełniać wymagania przewidziane dla pism sądowych, a także zawierać wskazanie zaskarżonego organu, którego działanie dotyczy i określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego. Po wniesieniu skargi organ, którego działanie zaskarżono, może w zakresie swej właściwości uwzględnić skargę do momentu rozpoczęcia rozprawy.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA