REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem z dostępnością leków. W aptekach brakuje popularnych farmaceutyków!

Dziennikarka medyczno-prawna
Dlaczego nie ma leków w aptekach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Problem z dostępnością leków. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny – zauważalny jest w Polsce problem z dostępnością do leków m.in. przeciwwirusowych, antybiotyków zawierających amoksycylinę czy leków na cukrzycę. Jak się jednak okazuje, lista leków, którą trudniej dostać w aptece jest zdecydowanie dłuższa. GIF wymienia, czego brakuje w polskiej aptece. Jakie to leki?

Problem z niedoborem leków narasta 

We wrześniu ubiegłego roku pojawiły się problemy z dostępnością leków zawierających w swoim składzie morfinę. Zrobiło się poważnie i w połowie listopada rzecznik praw obywatelskich podjął interwencję w sprawie ich braku. Wskazywał, że dochodziło do sytuacji, gdzie hospicja były zmuszone pożyczać dla chorych ostatnie opakowania leków. Że brak morfiny nie jest jedynie problemem natury medycznej, ale i społecznej. W grudniu leki z morfiną ponownie znalazły się w aptekach. Jednak jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny – problem braku leków narasta i dochodzą kolejne grupy leków, z których dostaniem pacjent ma kłopot.  

REKLAMA

Czego brakuje w polskich aptekach?  

Od kilku miesięcy zauważalny jest problem z antybiotykami, mowa tutaj przede wszystkim o tych antybiotykach w dawkach pediatrycznych. Ponadto brakuje leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, astmy, PoCHP neurologicznych, podawany przy kaszlu, chorobach gardła, przeziębieniu, także w terapii leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, hormonalnej terapii zastępczej czy poprawiających trawienie. Ale to jeszcze nie wszystko. Jak podaje GIF, największe problemy, co do dostępności odnotowywane są w odniesieniu do amoksycyliny bądź amoksycyliny z kwasemklawulanowym. W temacie leków na cukrzycę, jest duże zapotrzebowanie na dwie substancje czynne wykorzystywane w terapii przeciwcukrzycowej – semaglutyd i dulaglutyd. Rejestrowane są także problemy z dostępem do produktów przeciwpadaczkowych mających w swoim składzie karbamazepinę, produktów przeciwmigrenowych z zolmitryptanem oraz szczepionek odczulających. 

 

Problem w hurtowniach leków

REKLAMA

Nie tylko apteki mają problem z brakiem leków, to samo dotyczy także hurtowni. Okazuje się, że hurtownie zgłaszają zapotrzebowanie na produkty, a ostatecznie otrzymują od dostawcy jedynie ich ułamek. Farmaceuci są rozżaleni postawą resortu zdrowia – w odpowiedziach m.in. na interpelacje poselskie czy udzielonych rzecznikowi praw obywatelskich – słychać wciąż to samo – resort podejmuje niezbędne działania i interwencje. Braki leków mają charakter lokalny i wiążą się z łańcuchem dystrybucji. W skali kraju zapasy są na kilka miesięcy. 

Trwa ożywiona dyskusja dotycząca narastającego problemu dostępu do niektórych leków – farmaceuci od kilku miesięcy o tym alarmują. Minister Zdrowia uspokaja i podkreśla, że nie ma kraju w Europie, który nie ma obecnie problemów z lekami, a sytuacja w krajach ościennych jest gorsza niż w Polsce.

Kwestia dystrybucji leków

REKLAMA

Lista brakujących leków, którą przygotowuje GIF, powstaje w oparciu o dane pochodzące ze Zintegrowanego Systemu Obrotu Produktami Leczniczymi. Tam swoje stany raportują hurtownie zaopatrujące bezpośrednio apteki, a także hurtownie producenckie, które zaopatrują inne hurtownie. Z raportów systemu wynika, że hurtownie mają na stanie deficytowe leki, ale nie wysyłają ich do aptek. W odpowiedzi na te nieuzasadnione zarzuty dotyczące dystrybucji leków kierowane pod adresem hurtowni farmaceutycznych – NEUCA – lider rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków w kraju, po raz kolejny przedstawiła dane ukazujące stan faktyczny w swoich hurtowniach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak czytamy w oświadczeniu NEUCA, problem braków leków w Polsce nie jest zjawiskiem nowym i wynika z wielu obiektywnych i głównie zewnętrznych czynników. – „Europejski rynek jest silnie uzależniony od produkcji substancji czynnych wytwarzanych w Azji. Problemy produkcyjne na tych rynkach powoduje pandemia COVID, która ma też olbrzymi wpływ na zakłócenia logistyczne. Do tego dochodzą kłopoty wywoływane kryzysem energetycznym. W ostatnim okresie widoczny jest również bardzo duży wpływ sezonu przeziębieniowo-grypowego, który zaczął się wcześniej i ma wysokie natężenie” – tłumaczy NEUCA i dodaje: – ” Realna sytuacja w magazynach hurtowni aptecznych, takich jak Neuca, wygląda zupełnie inaczej. Każda dostawa leków, których brakuje w aptekach, jest natychmiast wysyłana do aptek”. 

Trudności producentów leków 

Producenci leków, o czym wielokrotnie wspominali, uzależnieni są od substancji czynnych z Azji – bardzo często wiąże im to ręce i tak naprawdę mają ograniczony wpływ na sytuację niedoborów leków w Polsce.  

W styczniu GIF zaprosił organizacje reprezentujące producentów leków – Inspektorat zaapelował do przedsiębiorców o regularne przesyłanie, jak i bieżącą modyfikację planów dostaw. W opinii GIF, wpłynie to na podniesienie efektywności przygotowywanych analiz, w tym na przeciwdziałanie ewentualnym niedoborom leków. GIF uruchomił ponadto adres mailowy, na który przedsiębiorcy mogą wysyłać informacje dotyczące dostępności leków. Ma to być odpowiedź na "dynamiczną sytuację na rynku i potrzebę sprawnej komunikacji z interesariuszami branży farmaceutycznej” – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

    

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA