REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej

REKLAMA

Regulacje w zakresie czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej zawiera ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (dalej: uzoz). Podstawowy czas pracy pracowników zatrudnionych w ZOZ-ie nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę. Jednak w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją dopuszczalne jest przedłużenie dobowej normy czasu pracy.

W zakresie czasu pracy pracowników opieki zdrowotnej uzoz określa tzw.:

REKLAMA

• dobową normę czasu pracy,

• tygodniową normę czasu pracy - w ramach podstawowego czasu pracy ma tzw. charakter przeciętny, nie sztywny i powinna być rozliczana w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 3 miesiące. Nadanie tygodniowej normie czasu pracy charakteru przeciętnego pozwala pracodawcy na stosunkowo swobodne dysponowanie nominałem czasu pracy wynikającym z przyjętego okresu rozliczeniowego, czyli okresu dłuższego niż jeden tydzień.

Uzoz określa również następujące przeciętne dobowe normy czasu pracy:
• 7 godzin 35 minut;
• 8 godzin;
• 5 godzin;
• 6 godzin.

Natomiast przeciętne tygodniowe normy czasu pracy wynoszą:
• 37 godzin 55 minut;
• 40 godzin;
• 25 godzin;
• 30 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zdrowie

Podstawowy czas pracy pracowników ZOZ

Podstawowy czas pracy pracowników zatrudnionych w ZOZ-ie nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę. Jedynie w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją dopuszczalne jest przedłużenie dobowej normy czasu pracy do 12 godzin. Norma dobowa 7 godzin 35 minut musi być realizowana w przeciętnej normie tygodniowej 37 godzin 55 minut.

Czas pracy pracowników ZOZ - wyjątki

Uzoz przewiduje szereg wyjątków od zasady dobowej normy czasu pracy 7 godzin i 35 minut oraz tygodniowej 37 godzin 55 minut w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dotyczą one:

1) Pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych – ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień.

2) Pracowników niewidomych zatrudnionych na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami – ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 godzin na tydzień.

REKLAMA

3) Pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy:
• stosowanie w celach diagnostycznych lub leczniczych źródeł promieniowania jonizującego, a w szczególności: wykonywanie badań lub zabiegów, asystowanie bądź wykonywanie czynności pomocniczych przy badaniach lub zabiegach, obsługiwanie urządzeń zawierających źródła promieniowania lub wytwarzających promieniowanie jonizujące, wykonywanie czynności zawodowych bezpośrednio przy chorych leczonych za pomocą źródeł promieniotwórczych,
• prowadzenie badań naukowych z zastosowaniem źródeł promieniowania jonizującego,
• dokonywanie pomiarów dozymetrycznych promieniowania jonizującego związanych z powyższą działalnością,
– ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień.

4) Pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) fizykoterapeutycznych, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy kontrolowanie technik stosowanych zabiegów lub samodzielne wykonywanie zabiegów – ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień.

5) Pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni): patomorfologii, histopatologii, cytopatologii i cytodiagnostyki, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy przygotowywanie preparatów lub wykonywanie badań histopatologicznych i cytologicznych – ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień.

REKLAMA

6) Pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) patomorfologii, medycyny sądowej oraz prosektoriów, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy:
• wykonywanie sekcji zwłok, lub
• wykonywanie badań patomorfologicznych i toksykologicznych, lub
• pomoc przy wykonywaniu sekcji zwłok oraz badań patomorfologicznych i toksykologicznych lub
• pobieranie narządów i tkanek ze zwłok,
– ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień.

7) Pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) medycyny sądowej lub prosektoriów, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy:
• wykonywanie sekcji zwłok lub wykonywanie badań patomorfologicznych i toksykologicznych,
• pomoc przy wykonywaniu sekcji zwłok oraz badań patomorfologicznych i toksykologicznych,
• pobieranie narządów i tkanek ze zwłok,
– ich czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień.

Oznacza to, że czas pracy pracowników, którzy pracują w komórkach organizacyjnych (zakładach, pracowniach) jeżeli do ich podstawowych obowiązków nie należą wymienione wyżej czynności – nie może w przyjętym okresie rozliczeniowym przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień. Nie dotyczy to jednak pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych.

Masz problem? Podyskutuj na Forum.

Należy pamiętać, że uregulowania te dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych w ZOZ-ach (publicznych, jak i niepublicznych). Nie mają one natomiast zastosowania do pracowników zatrudnionych u lekarzy prowadzących indywidualną lub grupową praktykę lekarską. Pracownicy zatrudnieni u lekarzy prywatnie praktykujących są objęci przepisami kodeksu pracy.

Podstawa prawna:
- Ustawa z30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r., nr 14, poz. 89).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

Czy w NFZ brakuje pieniędzy? Ministra Zdrowia: pacjenci są i będą przyjmowani do szpitali

To nie jest tak, że w NFZ nie mamy pieniędzy; chcę wszystkich uspokoić, szpitale pracują, to wszystko co jest nielimitowane się odbywa - mówiła w 13 czerwca 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapewniła, że pacjenci nadal będą przyjmowani.

Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów. Kto sięga po alternatywne źródła białka?

Czy Europejczycy są otwarci na nowe smaki? Pasztet z ciecierzycy, sałatka z glonów, szaszłyk z chrząszcza. Co sądzą o alternatywnych źródłach białka? Analizy dokonały badaczki Uniwersytetu SWPS w ramach międzynarodowego projektu.

REKLAMA

Awaria metra w Warszawie. Są ograniczenia w ruchu. Które stacje zostały wyłączone?

W związku z awarią na pierwszej linii metra w Warszawie, pociągi kursują na skróconych trasach. 

Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

REKLAMA