reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Kiedy straż miejska może odholować pojazd na parking strzeżony?

Kiedy straż miejska może odholować pojazd na parking strzeżony?

Straż Gminna (Miejska) nie ma tak szerokich uprawnień do usuwania pojazdów z drogi jak Policja. Może to zrobić jedynie w 3 przypadkach.



Zgodnie ustawą - Prawo o ruchu drogowym, Straż Gminna (Miejska) może usunąć z drogi:


- pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych,


- pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, 


- pojazd pozostawiony w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. 



Koszty usunięcia pojazdu ponosi jego właściciel.



W pierwszym i drugim przypadku właściciel ma na odebranie pojazdu pół roku od daty wezwania go przez gminę. W razie niedotrzymania terminu musi on się liczyć z tym, że pojazd zostanie uznany za porzucony i przejdzie na własność gminy. Dzieje się tak również, jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie uda się ustalić jego właściciela.


Wyjątkowo właściciel może odebrać pojazd po upływie półrocznego okresu, jeżeli udowodni, że nie odebrał pojazdu terminie z przyczyn od niego niezależnych.    




Łukasz Trochimiuk


lukasz.trochimiuk@infor.pl  




Podstawa prawna: art. 50a i 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908)  

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama