reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jaki wpływ na funkcjonowanie branży turystycznej może mieć gmina

Jaki wpływ na funkcjonowanie branży turystycznej może mieć gmina

Jak powinna kształtować się współpraca gminy z przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej? Jaki wpływ na rozwój gminy może mieć turystyka? Jak prawidłowo planować rozwój turystki na obszarze gminy?


Zadaniem każdego samorządu i każdej władzy jest tworzenie warunków formalnoprawnych, których przestrzeganie jest konieczne, również w sektorze turystyki.

Na przykład w Zakopanem, w ramach prowadzenia ewidencji bazy noclegowej, wprowadzone zostały dodatkowo tabliczki rejestracyjne, które wskazują, że świadczenie usług turystycznych w danym obiekcie jest legalne. Tabliczki takie dają gwarancję turystom, że poziom świadczonych usług jest zgodny z przepisami ustawy, oraz dają możliwość złożenia przez turystę skargi do burmistrza na poziom świadczonych usług. Wprowadzenie tabliczek rejestracyjnych przyczyniło się także do znacznego wzrostu legalnie prowadzonych działalności gospodarczych, a to z kolei przyczyniło się do wzrostu dochodów gminy poprzez większe wpływy do budżetu. Pieniądze te gmina może przeznaczyć na rozwój infrastruktury, jak np. chodniki, drogi i infrastrukturę sportowo-rekreacyjno-turystyczną. Inwestycje takie powodują wzrost atrakcyjności, a tym samym rośnie liczba turystów chętniej odwiedzających dane miasto, a przez to oczywiście zwiększają się dochody gminy i jej mieszkańców. Zmodernizowana i nowoczesna infrastruktura służy samym mieszkańcom. Duże znaczenie w prowadzeniu prawidłowej gospodarki z zakresu turystyki ma tworzenie przez samorządy wieloletnich planów rozwoju. Plany takie tworzone są między innymi przez komisje turystyki i sportu, działające przy radach gminy. Miasto Zakopane posiada wieloletnią strategię zrównoważonego rozwoju, która była opracowana wspólnie z mieszkańcami miasta i która określa główne kierunki rozwoju i działań, jakie miasto powinno podejmować. Stworzenie takiej strategii ułatwia również tworzenie wieloletnich planów inwestycyjnych.

Samorządy, które chcą rozwijać turystykę na swoim terenie, muszą również zadbać o organizację różnego rodzaju imprez kulturalno-sportowo-rozrywkowych. Mogą to być np. koncerty, wystawy lokalnych artystów, zawody sportowe. Oczywiście zadanie to wymaga nakładu często niemałych środków finansowych, jednak imprezy takie zawsze przyciągają turystów. Dodatkowo są one doskonałą formą promocji miasta.

WNIOSEK

Właściwa realizacja zadań związanych z turystyką może przynieść każdej gminie doskonałą promocję oraz rozwój. Aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, co można zaoferować turystom. Zadowolony turysta wraca tam, gdzie jest mu dobrze, zatem to może być sposób na lepszą przyszłość gmin.


ZOFIA KIEŁPIŃSKA

naczelnik wydziału turystyki i sportu w Urzędzie Miasta Zakopane

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama