Jakie są zasady wyceny nieruchomości w związku z uchwalaniem planów zagospodarowania
REKLAMA
Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty może żądać do gminy wypłaty odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę. Takie samo prawo przysługuje właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu w wypadku sprzedaży nieruchomości, której wartość uległa, w związku z uchwaleniem planu, obniżeniu. Wysokość odszkodowania z tego tytułu ustalana jest na dzień sprzedaży. Obniżeniem wartości jest natomiast różnica pomiędzy wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem.
Przez wartość rynkową nieruchomości, określaną przez rzeczoznawcę majątkowego, należy rozumieć najbardziej prawdopodobną jej cenę możliwą do uzyskania na wolnym rynku.
Wartość rynkowa nieruchomości jest określana przy zastosowaniu podejścia porównawczego, które polega na określeniu wartości rynkowej nieruchomości w oparciu o analizę transakcji rynkowych nieruchomości porównywalnych (podobnych), które były przedmiotem obrotu rynkowego w badanym okresie i porównywaniu ich z nieruchomością szacowaną pod względem cech różniących te nieruchomości.
Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości uwzględnia się w szczególności jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, stan prawny, stan zagospodarowania, przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, stan otoczenia nieruchomości, atrakcyjność, popyt i podaż oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie w tego rodzaju nieruchomościami. Cechy rynkowe i ich wpływ na wartość nieruchomości określa rzeczoznawca na podstawie przeprowadzonej analizy rynku lokalnego.
Informacje o cenach transakcyjnych kupna sprzedaży powinny pochodzić z aktów notarialnych. Rzeczoznawca majątkowy każdorazowo dokonuje oceny wiarygodności cen zawartych w tych aktach, z punktu widzenia możliwości ich wykorzystania jako podstawy wyceny.
W procesie oszacowania wartości rynkowej stosowana jest metoda porównywania nieruchomości parami lub korygowanej ceny średniej. O wyborze metody wyceny decyduje każdorazowo rzeczoznawca majątkowy dokonujący wyceny na podstawie analizy dostępnych danych rynkowych.
WNIOSEK
Przez wartość rynkową nieruchomości, określaną przez rzeczoznawcę majątkowego należy rozumieć najbardziej prawdopodobną jej cenę możliwą do uzyskania na wolnym rynku.
PIOTR CZAJKOWSKI
rzeczoznawca majątkowy, Biuro Obsługi Rynku Nieruchomości
PODSTAWA PRAWNA
l Działu IV „Wycena nieruchomości” ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).
l Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. nr 207, poz. 2109 ze zm.).
l Standardy Zawodowe Rzeczoznawców Majątkowych wydane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
REKLAMA
REKLAMA