reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

•    rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia  30 maja 2000r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 63, poz.735 z późn. zm.).

Jeżeli osoba na której konkretny obowiązek spoczywa nie wykonuje go, a jednocześnie ów obowiązek jest jednym z tych dziesięciu wymienionych w art. 82 §2 k.w., może ona ponieść odpowiedzialność za wykroczenie.

Przykładowo odpowiedzialność za wykroczenie z art. 82 §2 p.1 k.w. poniesie osoba zarządzająca hotelem, która w związku z prowadzonym remontem wymieniła drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne w ten sposób, że zastąpiła stare drzwi wieloskrzydłowe nowymi drzwiami podnoszonymi, których stosowanie do celów ewakuacji jest zabronione (§240 ust.3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), chociażby o tym nie wiedziała z uwagi na nieznajomość treści ostatnio powołanego przepisu. 

Wykroczenia związane z rozniecaniem ognia i paleniem papierosów w niedozwolonym miejscu

Karze aresztu, grzywny albo karze nagany podlega również ten, kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi (art.82 §3 k.w.).

Wykroczenie to może popełnić każdy, kto zachowuje się w wyżej wskazany sposób. Dla lepszego zrozumienia zakazów wynikających z art. 82 §3 k.w. konieczne jest wskazanie czym jest zgodnie z wolą ustawodawcy: las, teren śródleśny, łąka, torfowisko czy wrzosowisko.

Definicję lasu zawiera przepis art. 3 ustawy o lasach  zgodnie z którym lasem jest grunt:

1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony: przeznaczony do produkcji leśnej lub stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo wpisany do rejestru zabytków;

2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama