Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego
02 kwi 2014
Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).
Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień
05 lut 2014
Do tej pory opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ustalana była przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Przepis dający mu takie upoważnienie został uznany jednak przez TK za niekonstytucyjny. Dlatego też dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Główna zmiana dotyczyła upoważnienia jednostek samorządu terytorialnego, a w zasadzie ich organów stanowiących do określania wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.
Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego
25 mar 2011
O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji
pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet
ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie
zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi
niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.
Jakie są kompetencje straży gminnych w przypadku zakłócania spokoju
20 lis 2008
Jak obecnie obowiązujące przepisy regulują uprawnienia straży miejskiej w przypadku zakłócenia porządku? Na jakiej podstawie dopuszczalna jest interwencja strażników gminnych?