Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu opłaty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące opłaty.
Dochodzenie zaległych zaliczek we wspólnocie mieszkaniowej
Aktualizacja: 12.07.2016
Źródłem finansowania działalności wspólnot mieszkaniowych są zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali na utrzymanie nieruchomości wspólnej. Nieuiszczenie takich zaliczek jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W jaki sposób zarząd wspólnoty może dochodzić zaległych należności? »
Jak powinien być ustalony termin płatności za wynajem pomieszczeń
Aktualizacja: 08.06.2016
Szkoła od czasu do czasu wynajmuje na weekend salę gimnastyczną na organizację wesel czy zabaw andrzejkowych, sylwestrowych itp. Zawsze najemcy sali płacili opłatę za wynajem w całości z góry (czyli przed zabawą). Ostatnio organizator takiej zabawy stwierdził, że należność za wynajem nie powinna być płatna z góry, wtedy należy się co najwyżej zaliczka, a całość należności powinna być płacona z dołu, np. w ciągu 14 dni od odbycia się imprezy. Czy takie wymogi rzeczywiście wynikają z jakiegoś przepisu? »
Współwłasność gruntu zamiast udziału w prawie użytkowania wieczystego
Aktualizacja: 08.06.2016
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje współwłasność gruntu zamiast udziału w prawie użytkowania wieczystego. Zmiany mają mieć zastosowanie do współużytkowników wieczystych gruntów zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe. »
Gospodarka odpadami komunalnymi - uchwały
Aktualizacja: 26.04.2016
Uchwały, dotyczące opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi podjęte przed dniem 1 lutego 2015 r. stracą moc 31 lipca 2016 r. RIO w Lublinie przypomina o konieczności pojęcia odpowiednich uchwał. »
Likwidacja wieczystego użytkowania - krok w dobrym kierunku?
Aktualizacja: 20.04.2016
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło zamiar likwidacji wieczystego użytkowania gruntów we wspólnotach mieszkaniowych. Dr inż. Michał Domińczak, ekspert CA KJ ds. gospodarki przestrzennej, podkreśla, iż z jednej strony należy ułatwić przekształcanie wieczystego użytkowania w spółdzielniach mieszkaniowych i budynkach indywidualnych, z drugiej strony zapewnić możliwość wyboru dla tych użytkowników, którzy z różnych względów nie będą zainteresowani pełną formą własności. »
Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie
Aktualizacja: 12.04.2016
Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%? »
Opłaty za wywóz śmieci 2016 – ulgi dla dużych rodzin
Aktualizacja: 11.12.2015
Od 1 stycznia 2016 r. gminy będą mogły zastosować ulgi w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Zwolnienie będzie miało charakter fakultatywny. »
Opłaty za wodę w Krakowie w 2016 r.
Aktualizacja: 03.12.2015
W Krakowie od stycznia 2016 r. przewidziana jest podwyżka opłat za wodę i ścieki. Kraków wśród 10 największych miast Polski zajmuje obecnie siódme miejsce, jeśli chodzi o wysokość opłat za dostarczanie wody i odprowadzenia ścieków. »
Opłata za poród rodzinny - z czego się składa?
Aktualizacja: 19.10.2015
Opłata za poród rodzinny wzbudziła wątpliwości Rzecznika Praw Dziecka, który wystąpił o stosowne wyjaśnienia do podmiotów tworzących szpitale. Zgodnie z przepisami wysokość takiej opłaty ustala kierownik podmiotu leczniczego, przy czym musi ona uwzględniać tylko rzeczywiste poniesione koszty. »
Reklamy w mieście pod kontrolą
Aktualizacja: 02.07.2014
Reklamy w mieście obecnie zajmują zbyt dużą przestrzeń. W walce o ład przestrzenny polskich miast mają pomóc nowe przepisy, dzięki którym samorządy będą mogły stworzyć kodeks reklamowy. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?