Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu opłaty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące opłaty.
Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne
Aktualizacja: 11.10.2018
Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat. »
Kolejne zmiany w prawie wodnym
Aktualizacja: 12.02.2018
Zmiany w nowym prawie wodnym będą dotyczyły m.in. opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, stawek opłat zmiennych za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych czy przepisów przejściowych związanych z wprowadzaniem nowych taryf. »
Koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych
Aktualizacja: 09.01.2018
Jaki jest koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych? Z jakich form ogrzewania korzystamy najczęściej? »
Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?
Aktualizacja: 29.11.2017
Podatek od nieruchomości, którą stanowi dom jednorodzinny, należy do jednej z najłatwiejszych danin od strony kalkulacji. Jednak i w tym przypadku istnieje szereg okoliczności, o których właściciele domów powinni pamiętać, albo zwrócić na nie szczególną uwagę. »
Zmiany w opłatach komorniczych 2017 r.
Aktualizacja: 30.10.2017
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych weszła w życie. Wprowadzono niższe stawki dla dłużników dobrowolnie opuszczających lokal. »
Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?
Aktualizacja: 16.10.2017
Czy radni mają prawo ustanowić zamknięty katalog dokumentów, na podstawie których można wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem? »
Będzie podwyżka opłat za śmieci
Aktualizacja: 16.11.2017
Podwyższenie opłat śmieciowych związane jest ze zmianą kodu dla popiołu. Zdaniem Ministerstwa Środowiska „Klasyfikowanie popiołów z palenisk domowych w podgrupie 10 01 jest niewłaściwe, gdyż podgrupa ta jest dedykowana odpadom z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw. Zatem popioły z palenisk domowych nie powinny być zaliczane do tego rodzaju odpadów”. »
Aktualizacja: 16.11.2017
Gminy muszą dostosować się do nowych wymogów rozporządzenia dot. segregacji odpadów. Czy wzrosną ceny opłat za wywóz śmieci? Co się zmieni? Ile czasu ma gmina na dostosowanie się do nowych przepisów? »
Darmowe przedszkola w Warszawie już we wrześniu 2017 r.
Aktualizacja: 15.05.2017
Od września 2017 r. przedszkola w Warszawie mają być bezpłatne. Rodzice będą płacić za żywienie dziecka. Ważne zmiany także dla uczniów podstawówek i gimnazjów - komunikacja będzie bezpłatna. »
Bezgotówkowe płatności w administracji publicznej ruszyły
Aktualizacja: 06.04.2017
Ruszył program upowszechniania w administracji publicznej płatności bezgotówkowych. Program płatności bezgotówkowych ma objąć urzędy w całej Polsce. W dokonywaniu płatności pomogą usługi WebPOS Paybynet. »
Czy opłaty za parkowanie zasilą kasy samorządów?
Aktualizacja: 17.03.2017
Wysokość opłat za parkowanie ma być ustalana przez samorządy. To samorząd zdecyduje czy opłaty pozostaną na tym samym poziomie, czy zostaną podniesione i tym samym dodatkowe przychody zasilą budżet samorządu. »
Aktualizacja: 06.02.2017
Rodzice 6-latków realizujących w przedszkolu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zapłacą wyłącznie za wyżywienie dziecka. »
Opłaty za balkony nad ulicami - dokąd sięga pas drogowy
Aktualizacja: 02.12.2016
Wieść o tym, że Szczecinek chce pobierać opłaty za balkony i ocieplenie, wprawiła mieszkańców miast w osłupienie. Także wielu samorządowców. Jednak nawet ci, z początku skonsternowani, po chwili potwierdzają, że zgodnie z prawem jest to możliwe, o ile elementy budynku nie tyle wystają poza jego obrys, ile wchodzą w przestrzeń pasa drogowego. Sporną kwestią pozostaje, czy ustalona uchwałą opłata powinna dotyczyć tylko nowych inwestycji, czy także tych już zakończonych. Powstaje też pytanie, jak wysoko sięga przestrzeń pasa drogowego. Prawnicy są podzieleni. Przeważa jednak pogląd, że przestrzeni nic nie ogranicza, a można ją mierzyć od piekła aż do nieba. »
Skorzystają mieszkańcy i administracja
Aktualizacja: 20.09.2016
27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. Klienci sklepów internetowych przyjęli bardzo dobrze płatności za pomocą linku, czyli przelewy pay-by-link, i aż 70–80 proc. zakupów opłacanych jest za pomocą tej metody. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że różne formy rozliczeń elektronicznych znajdą wkrótce rzeszę zwolenników również w obszarze administracji centralnej i samorządowej. »
Jeden system, by wszystkimi rządzić
Aktualizacja: 20.09.2016
Wzrost populacji o 34 proc. do 2050 roku, powiększanie się stref zurbanizowanych oraz wzrastające koszty społeczne i ekonomiczne zatorów drogowych to tylko niektóre z wyzwań stojących przed obecnym pokoleniem i przyszłymi »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »