reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powiaty przeznaczają zbyt mało środków dla niepełnosprawnych

Powiaty przeznaczają zbyt mało środków dla niepełnosprawnych

Samorządy powiatowe przeznaczają zbyt mało środków na szkolenia, przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych i na zatrudnienie asystentów - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

POPON od lipca do października 2009 r. wysyłał ankiety do wszystkich 379 powiatów w Polsce. Odpowiedziało na nie 311 jednostek.

Z sondażu wynika, że najwięcej środków - 67 proc. - przeznaczono na wyposażenie stanowisk pracy, 29 proc. na zakładanie działalności gospodarczej, 2 proc. na szkolenia dla niepełnosprawnych, a jedynie po 1 proc. na adaptację stanowisk pracy dla potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej.

W ocenie POPON "niepokoi fakt niskich nakładów na szkolenia, gdyż większość niepełnosprawnych nie posiada wyższego wykształcenia" i może się ubiegać jedynie o niższe stanowiska.

POPON postuluje, by władze samorządowe informowały o możliwych do uzyskania środkach na niepełnosprawnych. Proponuje, by o środki na doposażenie i adaptację stanowisk pracy dla niepełnosprawnych lub na szkolenia mógł starać się każdy pracodawca, który spełniałby kryteria, przewidziane w ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Wedle POPON zasady ubiegania się o pomoc powinny zostać uproszczone, powinien też istnieć tryb odwołania się od odmowy przyznania środków. Wielkość pomocy nie powinna zależeć od subiektywnej oceny urzędnika, a nadzór nad jej udzielaniem powinien sprawować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

POPON chce też, by w ustawie o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zagwarantować minimum, jakie powiat musiałby przeznaczyć na rehabilitację zawodową.

Pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie także bezpośrednio z PFRON-u oraz z powiatowych urzędów pracy.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama