reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NFZ: nie będzie konkursów na świadczenia zdrowotne w 2010 r.

NFZ: nie będzie konkursów na świadczenia zdrowotne w 2010 r.

NFZ nie przewiduje konkursu na świadczenia zdrowotne w 2010 r. Mają być one zakontraktowane na podstawie aneksów do tegorocznych umów ze świadczeniodawcami - poinformowali w środę przedstawiciele NFZ i Ministerstwa Zdrowia na konferencji „ZOZ 2009”.

"Jeżeli chodzi o tryb kontraktowania na przyszły rok, to (...) nie przewidujemy konkursów" - powiedział dyrektor gabinetu prezesa NFZ Robert Zawadzki.

Wiceminister zdrowia Marek Haber dodał, że "została przygotowana nowelizacja dziesięciu rozporządzeń koszykowych, która zakłada utrzymanie warunków kontraktowania świadczeń, które dzisiaj obowiązują, w roku przyszłym". „Dotyczy to zarówno tych umów, które z racji swojego trwania przechodzą na rok 2010 (...), oraz tych, które kończyłyby się 31 grudnia 2010 r." - dodał.

Konkursy przewidziane są tylko na świadczenia z zakresu opieki długoterminowej.

Wiceminister Haber zapowiedział też zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, która w obecnej formie "nie działa". "Chodzi o to, żeby te świadczenia były odrębnie kontraktowane, żeby nie wchodziły w skład podstawowej opieki zdrowotnej" - powiedział Haber.

Dodał, że zmiany zostały skierowane do Rządowego Centrum Legislacji, a w najbliższych tygodniach mają być przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów. Według Habera zmiana mogłaby wejść w życie od drugiego kwartału 2010 r.

NFZ zapowiada też zmianę w płaceniu za pacjentów leczących się poza swoim województwem. Jak poinformował Zawadzki, w przyszłym roku rezerwa migracyjna czyli pula pieniędzy, która służy do rozliczeń między oddziałami NFZ za świadczenia wykonane ubezpieczonym z innego województwa, będzie przypisana do oddziału Funduszu, ale jej uruchomienie nie będzie możliwe bez zgody prezesa Funduszu.

"Czyli dyrektor oddziału nie będzie mógł wykonać ruchu w postaci skonsumowania tych pieniędzy we własnym województwie (...). W związku z tym rezerwa migracyjna będzie wykorzystywana na migrację w 100 procentach" - dodał Zawadzki.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama