REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”
Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

REKLAMA

REKLAMA

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Od 10 listopada ekspozycję można oglądać w galerii plenerowej na ogrodzeniu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Al. Ujazdowskich w Warszawie.

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

REKLAMA

Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że sytuacja na wschodniej granicy Polski stała się tematem niezwykle żywym, skupiającym uwagę opinii publicznej. W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości stajemy nieoczekiwanie przed koniecznością skutecznej obrony granic naszego państwa. W tym kontekście wystawa, która przedstawia proces formowania się granic odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego, okazuje się zaskakująco aktualna.

REKLAMA

Ekspozycja unaocznia, że niepodległość nie została Polakom podarowana, lecz wywalczona przez polskich patriotów, a jej ostateczny kształt to efekt zbiorowego wysiłku podjętego w poczuciu odpowiedzialności za dobro Rzeczpospolitej. O granicach polskiego państwa zadecydowały zarówno dyplomatyczne negocjacje podjęte przez polskich polityków z władzami europejskich potęg, akcje mobilizujące polską społeczność do udziału w plebiscytach na terenach spornych, jak również zbrojne powstania oraz działania militarne podjęte przez polską armię. Ówczesnych Polaków jednoczył wspólny cel, któremu byli w stanie podporządkować swoje partykularne interesy. Tym nadrzędnym celem było dobro Ojczyzny.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Archiwum Akt Nowych, przedstawia dokumenty, zdjęcia, a przede wszystkim mapy, które odzwierciedlają najważniejsze etapy ustalania terytorium Polski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA