REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo w Polsce obsadza się na kluczowych stanowiskach w spółkach państwowych? Co z parytetami? RAPORT

Obsadzanie najwyższych stanowisk w spółkach państwowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska po raz pierwszy została uwzględniona w raporcie na temat działania europejskich spółek państwowych przez firmę Heidrick & Struggles, światowego lidera executive search. Przygotowane podsumowanie dotyczy analizy danych z 2022 roku m.in. w obszarze dotyczącym obsadzania kluczowych stanowisk w spółkach państwowych, a także reprezentacji płci i zrównoważonego rozwoju.   

Lepiej młody czy doświadczony?

Polska znalazła się na czele państw, w których największe spółki publiczne zatrudniły najwięcej dyrektorów poniżej 50. roku życia. Niektóre z tych powołań, to nominacje polityczne, ale w wielu firmach jest to wynik perspektywicznego myślenia o sukcesji na kluczowych stanowiskach. Dane te pochodzą z tegorocznego raportu Heidrick & Struggles (premiera 10 maja 2023 roku), w którym po raz pierwszy uwzględniono Polskę. Co jeszcze wynika z analizy firm i co warto wziąć pod uwagę w planowaniu przyszłości przedsiębiorstwa? 

REKLAMA

Nowe wytyczne, nowe przepisy

Polskie i europejskie spółki znalazły się pod niezwykłą presją, zwłaszcza po pandemii COVID, a następnie wojnie w Ukrainie. Włączenie Polski do raportu amerykańskiej firmy Heidrick & Struggles pozwala spojrzeć na działanie spółek publicznych w naszym kraju w szerszej perspektywie, co więcej zderzyć je z trendami europejskimi oraz najnowszymi wytycznymi Parlamentu Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy nakazujące spółkom zwiększenie zatrudnienia dla niedostatecznie reprezentowanej płci do lipca 2026 roku oraz dyrektywę w Sprawie Sprawozdawczości dotyczącej Zrównoważonego Rozwoju Przedsiębiorstw. 

Jak sprawdzają się parytety?

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski objął spółki zatrudniające ponad 250 pracowników obowiązkiem przeznaczenia co najmniej 40% ról dyrektorów niewykonawczych niedostatecznie reprezentowanej płci. Nieprzestrzeganie przepisów będzie wiązało się z odstraszającymi karami, od grzywny po rozwiązanie zarządu. Wprowadzenie parytetów bardzo dobrze udaje się we Francji i Włoszech. Francja jest jedynym krajem, w którym kobiety stanowią ponad 40% członków zarządów. Na drugim końcu zestawienia plasuje się Polska, gdzie tylko 20% stanowisk zajmują kobiety i jedynie 5% spółek ma w swoich zarządach 40% lub więcej kobiet. 

1

 

 

Inne

2

 

 

Inne

Polska jak Hiszpania 

REKLAMA

W cytowanym raporcie eksperci Heidrick & Struggles zwracają również uwagę na zmiany pokoleniowe w zarządach spółek. W ich ocenie zarządy europejskich spółek rozumieją korzyści płynące z perspektyw wnoszonych przez członków, którzy znajdują się na wcześniejszych etapach kariery. W tym roku w całej Europie odnotowujemy wzrost liczby miejsc przeznaczonych dla dyrektorów niewykonawczych poniżej 50. roku życia: 24% w 2022 r. w porównaniu z 16% w 2021 r. Średnia wieku w poszczególnych krajach waha się od 58 lat w Hiszpanii do 50 lat w Polsce. 

Zatrzymajmy się na tych danych i zwróćmy uwagę, że Polska ma 55% procent dyrektorów debiutujących, co stawia nas obok Hiszpanii i Portugalii oraz na przeciwnym biegunie w odniesieniu do Szwecji, Irlandii czy Holandii. Tym samym jednak znalazła się wśród krajów o najniższym udziale doświadczonej kadry kierowniczej – 21% (CEO) i 7% (CFO). Jest to jednak nieuniknione, tym bardziej że zarządy stanęły przed wyzwaniem polegającym na znalezieniu nowych dyrektorów, których wykształcenie łączy w sobie mieszankę tradycyjnej wiedzy specjalistycznej (takiej jak CEO czy CFO) z wiedzą, która jest nowością na „matrycy umiejętności” członków zarządów, taką jak cyfryzacja, zrównoważony rozwój czy cyberbezpieczeństwo, lub która jest wynikiem doświadczenia z różnych branż. Takie umiejętności mają szansę znaleźć właśnie u kandydatów z młodszego pokolenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowany raport jest częścią wieloletniego badania Heidrick & Struggles dotyczącego trendów w składzie zarządów w krajach na całym świecie. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA