reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Łódzkie: Ponad 400 mln zł w budżecie województwa na inwestycje

Łódzkie: Ponad 400 mln zł w budżecie województwa na inwestycje

Ponad 400 mln zł na inwestycje przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego, to ponad 40 proc. wszystkich planowanych wydatków. Przyjęty we wtorek przez radnych budżet województwa zakłada deficyt na poziomie 61 mln zł, czyli 6,72 proc. planowanych dochodów.

Dochody województwa łódzkiego zaplanowano na 912 mln zł, a wydatki na ponad 973 mln zł. Deficyt budżetowy ma zostać sfinansowany długoterminowym kredytem bankowym w wysokości 18 mln zł oraz ponad 43 mln zł oszczędności z lat ubiegłych.

Za przyjęciem projektu budżetu województwa łódzkiego głosowało 21 radnych koalicji PO i PSL. Wstrzymało się od głosu 12 radnych z klubów opozycyjnych: PiS oraz SLD. Jeden radny głosował przeciw.

"To dobry budżet. Ostrożny, bezpieczny, ale inwestycyjny, zapewniający rozwój naszego województwa. Jednocześnie jest to budżet prowadzący do zmniejszenia deficytu. Z takim budżetem Łódzkie może się rozwijać, będąc nadal bardzo dobrze oceniane przez agencje ratingowe" - uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Przypomniał, że nastąpiło zmniejszenie wpływów do budżetu z podatku CIT w wyniku konsolidacji PGE. Podatek płacony przez tę spółkę dzielony jest teraz między kilka województw i do Łódzkiego trafia ok. 35 mln zł mniej.

Na inwestycje - głównie współfinansowane ze środków unijnych - zapisano w tegorocznym budżecie ponad 401 mln zł. Ponad 33 mln zł (w tym 17,7 mln zł z UE) przeznaczonych zostanie na zakup i modernizację pociągów.

Kolejne środki przeznaczone zostaną na inwestycje drogowe, m.in. na zakończenie przebudowy trasy 742 na odcinku Przygłów - Przedbórz (8,5 mln zł z tegorocznego budżetu) i zakończenie rozbudowy drogi 708 Ozorków - Stryków - Niesułków z budową obwodnicy Strykowa. Wartość tej ostatniej inwestycji to ponad 49 mln zł, w tym ponad 41 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 703 Porczyny - Łowicz wraz z budową obwodnicy w miejscowości Piątek z budżetu województwa przeznaczone zostanie około 2 mln zł; 22,3 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.

Ponad 7,4 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, a na infrastrukturę Regionalnego Systemu Informacji Medycznej Województwa Łódzkiego ponad 7,7 mln zł.

Ponad 28,3 mln zł z budżetu województwa zapisano na turystykę i kulturę fizyczną, w tym na budowę kolejnych "Orlików", na które przeznaczono ponad 9,3 mln zł.

Na kulturę samorząd planuje wydać ponad 21 mln zł. Najwięcej pochłonie przebudowa Teatru Wielkiego w Łodzi - ponad 5,6 mln zł, wykonanie i montaż organów w Filharmonii Łódzkiej (ponad 3,6 mln zł) oraz modernizacja Rezydencji "Księży Młyn" - także ponad 3,6 mln zł.

W ramach wydatków na ochronę zdrowia samorząd przeznaczy 3 mln zł na budowę obiektu pediatrycznego przy ul. Okólnej w Łodzi przez Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi. Koszt budowy to ponad 13 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama