reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: 6 mln zł z UE na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

Podlaskie: 6 mln zł z UE na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

6 mln zł z UE zostało przeznaczonych w Podlaskiem na wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Projekty muszą być jednak realizowane z partnerami z zagranicy. Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił w czwartek konkurs na najlepsze pomysły.

Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki. Wnioski można składać do wyczerpania środków.

By dostać dotację, trzeba złożyć projekt we współpracy z partnerem zagranicznym lub przygotować pomysł dotyczący takiej współpracy, np. szkolenie zagraniczne - poinformowała dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk. Współpraca międzynarodowa jest obowiązkowym elementem w projekcie.

W konkursie mają być wyłonione najlepsze programy aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (dla osób indywidualnych) w formie np. poradnictwa psychologicznego czy szkoleń. Wszystko ma pomóc w im w znalezieniu pracy lub podniesieniu kwalifikacji. Można też zdobyć pieniądze na staże i praktyki zawodowe, subsydiowane zatrudnienie czy też skierowanie do pracy w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej i sfinansowanie takiej pracy. Efektem projektów ma być lepsza integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Z wcześniejszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, że bezrobotni niepełnosprawni w regionie stanowią ok. 5 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w Podlaskiem. Bez pracy jest ponad 3,7 tys. osób niepełnosprawnych, z czego ponad 1,5 tys. to kobiety.

Sami niepełnosprawni mówili podczas zorganizowanego niedawno w Białymstoku X Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, że brak pracy jest dla nich jednym z największych problemów.

W 2012 r. po raz pierwszy w programie Kapitał Ludzki zorganizowano osobny konkurs na najlepsze projekty wspierające niepełnosprawnych na rynku pracy. Pieniądze można m.in. uzyskać na długofalowe działania pomagające podnosić niepełnosprawnym kwalifikacje zawodowe i znalezienie im pracy (bez wymogu współpracy międzynarodowej). W Podlaskiem jest na to przeznaczonych 15 mln zł. Konkurs ruszył w marcu i ma charakter otwarty co znaczy, że można do niego składać wnioski do czasu, gdy z powodu wyczerpania środków nabór zostanie wstrzymany. Na razie konkurs nie jest rozstrzygnięty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama