reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: 6 mln zł z UE na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

Podlaskie: 6 mln zł z UE na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

6 mln zł z UE zostało przeznaczonych w Podlaskiem na wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Projekty muszą być jednak realizowane z partnerami z zagranicy. Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił w czwartek konkurs na najlepsze pomysły.

Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki. Wnioski można składać do wyczerpania środków.

By dostać dotację, trzeba złożyć projekt we współpracy z partnerem zagranicznym lub przygotować pomysł dotyczący takiej współpracy, np. szkolenie zagraniczne - poinformowała dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk. Współpraca międzynarodowa jest obowiązkowym elementem w projekcie.

W konkursie mają być wyłonione najlepsze programy aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (dla osób indywidualnych) w formie np. poradnictwa psychologicznego czy szkoleń. Wszystko ma pomóc w im w znalezieniu pracy lub podniesieniu kwalifikacji. Można też zdobyć pieniądze na staże i praktyki zawodowe, subsydiowane zatrudnienie czy też skierowanie do pracy w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej i sfinansowanie takiej pracy. Efektem projektów ma być lepsza integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Z wcześniejszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, że bezrobotni niepełnosprawni w regionie stanowią ok. 5 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w Podlaskiem. Bez pracy jest ponad 3,7 tys. osób niepełnosprawnych, z czego ponad 1,5 tys. to kobiety.

Sami niepełnosprawni mówili podczas zorganizowanego niedawno w Białymstoku X Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, że brak pracy jest dla nich jednym z największych problemów.

W 2012 r. po raz pierwszy w programie Kapitał Ludzki zorganizowano osobny konkurs na najlepsze projekty wspierające niepełnosprawnych na rynku pracy. Pieniądze można m.in. uzyskać na długofalowe działania pomagające podnosić niepełnosprawnym kwalifikacje zawodowe i znalezienie im pracy (bez wymogu współpracy międzynarodowej). W Podlaskiem jest na to przeznaczonych 15 mln zł. Konkurs ruszył w marcu i ma charakter otwarty co znaczy, że można do niego składać wnioski do czasu, gdy z powodu wyczerpania środków nabór zostanie wstrzymany. Na razie konkurs nie jest rozstrzygnięty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama