REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa: 30 czerwca zdrożeje woda i opłata za odprowadzanie ścieków

REKLAMA

Od 30 czerwca wzrosną opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków w Warszawie i okolicznych gminach - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy. Łączna opłata za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków wzrośnie o 67 gr.

Według nowej taryfy cena za metr sześcienny wody wzrośnie z obecnych 4,32 zł do 4,54 zł, zaś cena za odprowadzenie metra sześciennego ścieków - z 5,65 zł do 6,1 zł. Oznacza to, że łączna cena za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków wrośnie z obecnych 9,97 zł do 10,64 zł, czyli o 67 gr.

REKLAMA

REKLAMA

W uzasadnieniu do uchwały ws. podwyżek zaznaczono, że mają one zapewnić m.in. realizację planowanych modernizacji i inwestycji oraz motywować do racjonalnego użytkowania wody i ograniczenia produkcji ścieków. Wzrost cen uzasadniono także przejęciem do eksploatacji nowych obiektów oczyszczalni ścieków "Czajka". Rozbudowa ma zakończyć się 30 września.

Jak podkreślił dyrektor miejskiego biura infrastruktury Leszek Drogosz, po podwyżce cena wody i odprowadzenia ścieków będzie w dużych miastach wyższa tylko w Katowicach, gdzie wynosi 12,13 zł. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w przeliczeniu na polską walutę cena w Budapeszcie wynosi 9,51 zł, w Pradze - 11,14 zł, a w Berlinie - 19,63 zł.

Radny PO Michał Bitner ocenił, że podwyżka jest znaczna, ale konieczna ze względu na olbrzymie opóźnienia w rozbudowie wodociągów i kanalizacji w stolicy. Zapowiedział, że PO będzie głosować "za", bo ma poczucie odpowiedzialności.

Tomasz Zdzikot (PiS) ocenił z kolei, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powinno szukać zewnętrznych źródeł finansowania swojej działalności zamiast przerzucać ten koszt na mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei Maciej Wąsik (PiS) podkreślił, że to kolejna podwyżka za rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz: w 2007 r. cena za wodę i ścieki wzrosła o 9 proc., w 2008 r. - o 33 proc., w 2011 r. - o 30 proc., a w tym roku - o 15 proc. "To wzrost o 116 proc. od czerwca 2007 r. W tych latach inflacja nie przekraczała poziomu 3,5 - 4 proc. rocznie. Warszawa staje się miastem dla ludzi bogatych" - zaznaczył.

Odpowiadając na te zarzuty, Zofia Trębicka (PO) podkreśliła, że statystyczny mieszkaniec Warszawy zużywa w miesiącu cztery metry sześcienne wody, co oznacza, że po podwyżce wyda ze swojej kieszeni tylko o 6 zł więcej niż dziś. "To mniej niż paczka papierosów, to półtora piwa albo jedna kawa" - mówiła.

Nowa taryfa została przyjęta głosami PO - poparło ją 31 radnych. Radni SLD i PiS (w sumie 27) byli przeciw. Podwyżka ma przynieść MPWiK do końca czerwca przyszłego roku dodatkowe 100 mln zł.

Podwyżka dotyczy Warszawy i gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz Piastowa i Pruszkowa. Nowe stawki będą obowiązywały do 29 czerwca 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA