REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisje o niewykorzystanych środkach na pomoc dla uczniów

REKLAMA

Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie oceniły realizację budżetu w 2011 r., jeśli chodzi o edukację, jednocześnie zwróciły uwagę na niewykorzystanie środków m.in. na pomoc materialną dla uczniów.

"Komisje postulują podjęcie niezbędnych działań, które umożliwią pełne wykorzystanie środków finansowych przeznaczonych na pomoc materialną dla uczniów i zadania wynikające z obniżenia wieku szkolnego" - napisali posłowie w opinii na temat realizacji budżetu w 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniej, omawiając wykorzystanie środków w 2011 r. poseł Lech Sprawka (PiS) zwrócił uwagę m.in. na to, że nie wykorzystano w pełni środków przeznaczonych na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych - z 11 mln zł przeznaczonych na ten cel nie wykorzystano 681 tys. zł, czyli 6,2 proc. środków. Tymczasem - według niego - były przypadki, że uczeń spełniał kryteria przyznania takiego stypendium, a jednak go nie otrzymał.

Jak mówił Sprawka, nie wykorzystano też w pełni rezerwy budżetowej na dofinansowanie zadań wynikających z obniżenia wieku szkolnego, czyli rządowy program "Radosna szkoła". Rezerwa ta wynosiła 150 mln zł, z czego uruchomiono 116 mln zł, czyli nie uruchomionych zostało 22 proc. środków w rezerwie. Według posła, jednocześnie nie wykorzystano także wszystkich uruchomionych środków - wykorzystano tylko około 80 proc. "Gdy porównamy wykonanie do kwoty zapisanej w ustawie budżetowej okazuje się, że wykorzystanych jest tylko 55-56 proc." - powiedział poseł PiS.

Zwrócił on też uwagę na niewykorzystanie środków na pomoc materialną uczniom. Z przeznaczonych na ten cel 510 mln zł, wykorzystano 401 mln zł. Oznacza to, że nie wykorzystano 109 mln zł, czyli 21,3 proc. środków.

Na problem niewykorzystania środków na pomoc materialną uczniom komisje edukacji i samorządu terytorialnego zwracają uwagę od kilku lat. Według posłów przyczyna tkwi w tym, że dochód liczony na członka rodziny, upoważniający otrzymania przez ucznia takiej pomocy, jest ustalony na zbyt niskim poziomie, by mogli z niej korzystać wszyscy potrzebujący. Przyznanie pomocy utrudnia też konieczność zapewnienia wkładu własnego gmin przy realizacji programu stypendialnego. Obecnie, po to, by móc skorzystać ze środków z budżetu państwa na pomoc uczniom, samorządy muszą dołożyć do tych środków 20 proc. z własnych budżetów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Identyfikacja przyczyn jest znana, ale działań jak dotąd brak" - podkreślił Sprawka.

Podczas posiedzenia połączonych komisji oprócz oceny wykorzystania rezerw celowych i środków z budżetu wojewodów, posłowie odnieśli się też do wykorzystania w 2011 r. środków z subwencji oświatowej. Subwencja wynosiła w ubiegłym roku 36,9 mld zł i wzrosła w porównaniu do kwoty na rok 2010 r. o 5.5 proc. Realizacje budżetu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z subwencji, komisje oceniły pozytywnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA