REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dwie ścieżki zmiany miejsca głosowania [wybory 15 października 2023]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

Są to dwie ścieżki postępowania dla osób zainteresowanych zmianą miejsca do głosowania. Druga ścieżka pozwala na głosowania w całej Polsce (i za granicą).

REKLAMA

ŚCIEŻKA 1 - dopisanie się do spisu wyborców w konkretnej gminie 

Wyborca zainteresowany głosowaniem w gminie A dopisuje się w niej do spisu wyborców. Tylko w tej gminie może głosować. Może to zrobić przy pomocy ePUAP albo odwiedzając "tradycyjnie" interesujący go urząd (w gminie A):  

1) Dopisanie się do spisu wyborców za pośrednictwem profilu zaufanego.

 

Chcesz wyjątkowo głosować w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu wyborów? Masz taką możliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania tylko na te wybory. Będziesz głosować w gminie, w której przebywasz, a nie w tej, w której:

 • masz zameldowanie na pobyt stały,
 • mieszkasz na stałe.

Możesz to załatwić przez Internet (po uwierzytelnieniu się) albo składając wniosek w urzędzie. Właściwy jest urząd miasta lub gminy, w której będziesz przebywał w dniu wyborów. Jest wzór urzędowy wniosku, który wykorzystamy: 

https://pkw.gov.pl/wzory-dokumentow/wybory-do-sejmu-rp-i-do-senatu-rp/wniosek-o-zmiane-miejsca-glosowania

Poszczególne gminy przygotowały także interaktywną wersję wniosku:

https://bip.lesko.pl/zalacznik/8271.

UWAGA! Na załatwienie sprawy masz czas tylko do 12 października 2023 r. 

 

Do kiedy wniosek?

Formalnie ostatni dzień na złożenie wniosku to 12 października 2023 r. Złóż jednak wniosek wcześniej. Urząd ma 5 dni, aby go rozpatrzyć. Jeśli odwołasz się od jego decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć.

ŚCIEŻKA 2 - Pobranie w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenia o prawie do głosowanie

Zaświadczenie to pozwala na „wejście” do dowolnego lokalu wyborczego. Po złożeniu zaświadczenia zyskuje się prawo do głosowania. Powinno być wydane w urzędzie „od ręki”. Odebranie zaświadczenia oznacza wykreślenie ze „swojego” okręgu wyborczego. 

UWAGA! Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć do 12 października 2023 r. Podkreślamy, że można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy.

WAŻNE! Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu:

 • są skreślani ze spisu wyborców,
 • nie są ujęci w żadnym spisie wyborców,
 • zostaną wpisani na listę wyborców:
  • w dniu głosowania,
  • w obwodzie głosowania, który wybiorą,
  • kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

Można przyjść z zaświadczeniem do „swojego” okręgu i zagłosować. 

Przykład

REKLAMA

Pan Piotr planował w dniu wyborów wyjechać z Poznania do Rzeszowa. Ma zaświadczenie o prawie do głosowanie. Oznacza to, że został wykreślony ze spisu wyborców dla Poznania. I nie figuruje w żadnym spisie wyborców. Pan Piotr ostatecznie nie pojechał do Rzeszowa. Może pójść do lokalu wyborczego w Poznaniu, w którym zawsze głosuje. I tam - po okazaniu zaświadczenia - oddać głos. 

WAŻNE! Zaświadczenie okazuje się w czasie głosowania w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. Więc jak się go zgubi, to nie można głosować. Także „u siebie”. Bez zaświadczenia nie można uzyskać prawa do głosowania np. okazując dowód osobisty albo powołując świadków, którzy potwierdzą naszą tożsamość. Chodzi o to, aby "sprytny" wyborca nie oddał kilka razy głosu w różnych komisjach wyborczych.

Ścieżka trzecia - trwała zmiana miejsca głosowania

Przedstawione powyżej "Ścieżka 1" i "Ścieżka 2" są czasową zmianą miejsca głosowania wyborcy. Dotyczą wyborów, które odbędą się 15 października 2023 r. Jest jeszcze trzecia możliwość. Polega na zmianach w rejestrze wyborców. Ta zmiana ma charakter trwały - dotyczy każdych wyborów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA