Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]
REKLAMA
REKLAMA
Są to dwie ścieżki postępowania dla osób zainteresowanych zmianą miejsca do głosowania. Druga ścieżka pozwala na głosowania w całej Polsce (i za granicą).
REKLAMA
ŚCIEŻKA 1 - dopisanie się do spisu wyborców w konkretnej gminie
Wyborca zainteresowany głosowaniem w gminie A dopisuje się w niej do spisu wyborców. Tylko w tej gminie może głosować. Może to zrobić przy pomocy ePUAP albo odwiedzając "tradycyjnie" interesujący go urząd (w gminie A):
1) Dopisanie się do spisu wyborców za pośrednictwem profilu zaufanego.
Chcesz wyjątkowo głosować w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu wyborów? Masz taką możliwość.
Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania tylko na te wybory. Będziesz głosować w gminie, w której przebywasz, a nie w tej, w której:
- masz zameldowanie na pobyt stały,
- mieszkasz na stałe.
Możesz to załatwić przez Internet (po uwierzytelnieniu się) albo składając wniosek w urzędzie. Właściwy jest urząd miasta lub gminy, w której będziesz przebywał w dniu wyborów. Jest wzór urzędowy wniosku, który wykorzystamy:
Poszczególne gminy przygotowały także interaktywną wersję wniosku:
https://bip.lesko.pl/zalacznik/8271.
UWAGA! Na załatwienie sprawy masz czas tylko do 12 października 2023 r.
Do kiedy wniosek?
Formalnie ostatni dzień na złożenie wniosku to 12 października 2023 r. Złóż jednak wniosek wcześniej. Urząd ma 5 dni, aby go rozpatrzyć. Jeśli odwołasz się od jego decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć.
ŚCIEŻKA 2 - Pobranie w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenia o prawie do głosowanie
Zaświadczenie to pozwala na „wejście” do dowolnego lokalu wyborczego. Po złożeniu zaświadczenia zyskuje się prawo do głosowania. Powinno być wydane w urzędzie „od ręki”. Odebranie zaświadczenia oznacza wykreślenie ze „swojego” okręgu wyborczego.
UWAGA! Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć do 12 października 2023 r. Podkreślamy, że można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy.
WAŻNE! Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu:
- są skreślani ze spisu wyborców,
- nie są ujęci w żadnym spisie wyborców,
- zostaną wpisani na listę wyborców:
- w dniu głosowania,
- w obwodzie głosowania, który wybiorą,
- kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.
Można przyjść z zaświadczeniem do „swojego” okręgu i zagłosować.
Przykład
REKLAMA
Pan Piotr planował w dniu wyborów wyjechać z Poznania do Rzeszowa. Ma zaświadczenie o prawie do głosowanie. Oznacza to, że został wykreślony ze spisu wyborców dla Poznania. I nie figuruje w żadnym spisie wyborców. Pan Piotr ostatecznie nie pojechał do Rzeszowa. Może pójść do lokalu wyborczego w Poznaniu, w którym zawsze głosuje. I tam - po okazaniu zaświadczenia - oddać głos.
WAŻNE! Zaświadczenie okazuje się w czasie głosowania w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. Więc jak się go zgubi, to nie można głosować. Także „u siebie”. Bez zaświadczenia nie można uzyskać prawa do głosowania np. okazując dowód osobisty albo powołując świadków, którzy potwierdzą naszą tożsamość. Chodzi o to, aby "sprytny" wyborca nie oddał kilka razy głosu w różnych komisjach wyborczych.
Ścieżka trzecia - trwała zmiana miejsca głosowania
Przedstawione powyżej "Ścieżka 1" i "Ścieżka 2" są czasową zmianą miejsca głosowania wyborcy. Dotyczą wyborów, które odbędą się 15 października 2023 r. Jest jeszcze trzecia możliwość. Polega na zmianach w rejestrze wyborców. Ta zmiana ma charakter trwały - dotyczy każdych wyborów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.