reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewoda pomorski: nawałnica uszkodziła 34 budynki

Wojewoda pomorski: nawałnica uszkodziła 34 budynki

Służby wojewody pomorskiego doliczyły się 34 budynków, które zostały w różnym stopniu uszkodzone przez trąbę powietrzną, jaka przeszła w sobotę nad regionem. W poniedziałek na konta gmin trafiły pieniądze na zasiłki. Poszkodowanym chcą też pomóc inne instytucje.

Spośród 34 uszkodzonych obiektów, o których w poniedziałek na konferencji prasowej poinformował wojewoda Ryszard Stachurski, 21 to domy mieszkalne, a 13 zabudowania gospodarcze. "Skala zniszczeń jest bardzo różna: od pozrywanych dachówek po obiekty, które w całości straciły dachy" - powiedział wojewoda, dodając, że spośród 21 domów 11 zostało pozbawionych dachów.

Stachurski wyjaśnił, że największe zniszczenia dotknęły powiat starogardzki, gdzie w różnym stopniu uszkodzonych zostało 28 obiektów, kolejnych sześć zniszczonych budynków znajduje się na terenie powiatu sztumskiego. "Na terenie powiatu kwidzyńskiego służby nie odnotowały zniszczonych obiektów" - powiedział wojewoda.

Dane przedstawione przez wojewodę zostały zebrane przez powołaną przez niego komisję, która w niedzielę wizytowała trzy powiaty dotknięte przez nawałnicę. Jak zapowiedział Stachurski, w poniedziałek do pracy przystąpią powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy mają z kolei dokładnie ocenić stan zniszczonych obiektów także pod kątem ich dalszego użytkowania.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Ryszard Sulęta poinformował dziennikarzy, że ze wstępnych oględzin dokonanych przez komisję wynika, że trzy zniszczone domy mogą nie nadawać się do zamieszkania.

Jak poinformowały w poniedziałek wczesnym popołudniem służby prasowe wojewody, tego dnia na konta gmin przelane zostało 75 tys. zł na zasiłki celowe dla osób poszkodowanych przez nawałnicę. Wsparcie przekazano łącznie 23 rodzinom, z czego czterem mieszkającym w gminie Osiek (w sumie 21 tys. zł), ośmiu z gminy Smętowo Graniczne (w sumie 45 tys. zł) oraz 11 z gminy Sztum (w sumie 9 tys. zł). Maksymalna wysokość zasiłku wynosiła 6 tys. zł.

Wojewoda poinformował, że dane o zniszczeniach przedstawiane przez jego służby nie obejmują domków letniskowych. Dodał, że jego służbom nie zgłoszono jak dotąd żadnych strat w rolnictwie. Zaznaczył, że niewykluczone, iż do takich strat doszło. "Czekamy też na informacje na temat ewentualnych strat z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych" - powiedział.

Jak poinformował wojewoda, zgłosiło się już kilka podmiotów, które zadeklarowały chęć pomocy osobom poszkodowanym w nawałnicy. "Starosta pucki zadeklarował chęć przyjęcia w ośrodkach na terenie Półwyspu Helskiego dzieci z poszkodowanych rodzin, z kolei szefowa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaoferowała, że strefa pokryje koszt ewentualnego pobytu tych dzieci" - powiedział Stachurski, dodając, że z chęcią pomocy zgłosiły się już także m.in. służby więzienne.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama