reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Świnoujście: W sierpniu kopuła przykryje drugi zbiornik w gazoporcie

Świnoujście: W sierpniu kopuła przykryje drugi zbiornik w gazoporcie

Na początku sierpnia stalowa kopuła przykryje drugi zbiornik na gaz w budowanym obecnie świnoujskim gazoporcie. Podobnie jak w przypadku pierwszego zbiornika, zastosowana zostanie nowotarska metoda podnoszenia konstrukcji na poduszce powietrznej.

Maciej Mazur ze spółki Polskie LNG powiedział, że ważąca 600 ton stalowa kopuła, która przykryje zbiornik do magazynowania skroplonego gazu, zostanie podniesiona na wysokość 42 metrów z dna zbiornika za pomocą sprężonego powietrza wtłoczonego przez specjalne dmuchawy. Następnie zostanie przymocowana uchwytami montażowymi i przyspawana.

W ten sposób w ubiegłym tygodniu zamontowano kopułę na pierwszy zbiornik. Według Mazura, wykorzystanie poduszki powietrznej w pracach budowlanych na tak dużą skalę miało miejsce w Polsce, a nawet Europie Środkowej, po raz pierwszy. Kopułę podnoszono ponad 3 godziny, a w operacji uczestniczyło 60 pracowników.

Na terenie gazoportu trwa budowa dwóch zbiorników na gaz o pojemności 160 tys. m sześc. każdy. Oba mają 42 m wysokości i 80 m średnicy. Po zamontowaniu kopuł na zbiornikach, będzie można przystąpić do pokrywania ich wnętrz blachą stalową, stanowiącą gazoszczelną izolację. Następnie zbudowane zostaną ze stali z domieszką niklu właściwe, wewnętrzne zbiorniki na gaz. Równocześnie stalowe kopuły zbiorników zostaną pokryte betonem.

Terminal buduje spółka Polskie LNG S.A., którą powołano w 2007 r. do stworzenia instalacji do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego drogą morską do kraju. W pierwszym etapie działania terminalu ma on odbierać 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie możliwe ma być zwiększenie odbioru do 7,5 mld m sześc., co stanowi około 50 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.

Oprócz spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę lądowej części terminalu, w realizację inwestycji zaangażowane są również: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Planowany termin ukończenia terminalu to koniec czerwca 2014 r.(PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama