reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Ankieta o muzeach i promocja kultury w pociągach

Śląskie: Ankieta o muzeach i promocja kultury w pociągach

Pasażerowie pociągów Kolei Śląskich wezmą wkrótce udział w ankiecie, poświęconej działającym w woj. śląskim muzeom. Przy tej okazji wolontariusze będą promować wśród podróżnych imprezy i przedsięwzięcia kulturalne w regionie.

Organizatorem nietypowej akcji jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a partnerem - należący do samorządu województwa przewoźnik kolejowy. Akcja "Jedziemy z kulturą" ruszy 8 i potrwa do 11 sierpnia.

Wyposażeni w specjalne identyfikatory wolontariusze wsiądą do pociągów, by przeprowadzić wśród pasażerów ankietę dotyczącą muzeów w województwie śląskim. Odpowiedzi mają pomóc w usprawnianiu działalności tych placówek.

"Powodem, dla którego pojawił się pomysł przeprowadzenia ankiety wśród mieszkańców, była rozpoczęta debata dotyczącą sytuacji muzeów oraz zbliżający się termin otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego" - wyjaśnił Artur Szczęsny z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.

Nowy gmach muzeum powstaje, z wykorzystaniem unijnych środków, na pogórniczym terenie dawnej kopalni Katowice, w pobliżu hali "Spodka". Twórcy ankiety wskazują, że wydarzenie, jakim będzie pojawienie się w regionie tak nowoczesnej placówki muzealnej, stawia pytania o przyszłość działających w województwie muzeów, ich ofertę oraz dostępność.

Dodatkowo pasażerowie pociągów Kolei Śląskich dowiedzą się o imprezach kulturalnych w regionie, działalności Regionalnego Ośrodka Kultury i innych przedsięwzięciach, np. o nowym kwartalniku "Fabryka Silesia".

Koleje Śląskie to działająca od ubiegłego roku spółka należąca do samorządu woj. śląskiego. Przewoźnik uczestniczy już w przedsięwzięciach kulturalnych i edukacyjnych. Od grudnia ubiegłego roku, wraz z wydawnictwem Sonia Draga, koleje prowadzą kampanię promującą czytanie książek pod nazwą "Pociąg do czytania". W pociągach ustawiono 122 półki lub pudełka z książkami - w sumie jest ich 1,5 tys. Pasażerowie mogą z nich korzystać podczas podróży.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by czytelnicy dokładali do tej kolejowej biblioteczki egzemplarze swoich książek, które już przeczytali i chcą się nimi podzielić. W ten sposób wydawcy i Koleje Śląskie pragną zachęcić pasażerów do obcowania z literaturą.

W czerwcu w pociągach spółki pojawiły się natomiast książki historyczne wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Pasażerowie mają okazję przeczytać np. o II wojnie światowej, deportacjach Górnoślązaków czy stanie wojennym. W przekazanej przez IPN puli znajduje się ponad 150 tytułów książek naukowych, popularnonaukowych, albumów, a także biuletyny IPN.(PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama