REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RP chce karać urzędy za zwłokę przy wydawaniu decyzji

REKLAMA

Ruch Palikota chce, by urzędy płaciły 500 zł kary za każdy dzień zwłoki przy wydaniu decyzji administracyjnej. Klub RP złożył w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Jak ocenił na konferencji prasowej poseł RP Łukasz Gibała, problem przewlekłości postępowań administracyjnych jest w Polsce powszechny. "Każdy z nas, jeśli chce wyciąć drzewo, które stoi na jego działce, jeśli chce uzyskać prawo posiadania psa rasy niebezpiecznej, wybudować studnię, ubiegać się o najem lokalu socjalnego (...), to spotyka się z przepisami, które znajdują się w kodeksie postępowania administracyjnego" - mówił Gibała.

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że zgodnie art. 35 kodeksu, urzędnik ma maksymalnie miesiąc na rozpatrzenie sprawy, a maksymalnie dwa miesiące, jeśli sprawa jest skomplikowana. Terminy te nie są jednak - według niego - przestrzegane, stąd - uzasadniał poseł RP - projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego.

Chodzi o dodanie dwóch nowych przepisów do art. 35 kodeksu. Zgodnie z propozycją Ruchu Palikota, każdy urząd prowadziłby specjalny rejestr zawierający sygnaturę sprawy, datę wpłynięcia wniosku oraz ewentualną datę wydania decyzji. Każdego miesiąca rejestr byłby wysyłany do organu wyższego stopnia - ten z kolei sprawdzałby, czy sprawy znajdujące się w nim zostały rozpatrzone w terminie.

Gdyby się okazało, że są tam sprawy nierozpatrzone w terminie, wówczas urząd ten wszczynałby postępowanie wyjaśniające: najpierw zwróciłby się do organu niższego stopnia z pytaniem o przyczyny niedotrzymania terminu, a następnie - gdyby organ niższego stopnia nie potrafił wskazać na piśmie, że brak terminowości nie nastąpił z jego winy - wówczas organ wyższego stopnia nakładałby na niego karę finansową w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego w obecnym brzmieniu stanowi jedynie, że na niezałatwienie sprawy w ustawowym terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Organ wyższego stopnia z kolei, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Gibały, taka zmiana przepisów kodeksu powinna przyspieszyć postępowania w urzędach. Poseł RP zwrócił uwagę, że analogiczny przepis o 500-złotowej karze za każdy dzień zwłoki przy wydawaniu decyzji funkcjonuje już w Prawie budowlanym i się sprawdził. "Obecnie już 97 proc. postępowań o wydawanie pozwolenia na budowę jest rozpatrywana w terminie 65 dni tak, jak stanowi ustawa" - zaznaczył Gibała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

REKLAMA

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA