reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorządowcy szukają sposobu na uzdrowienie szpitali

Samorządowcy szukają sposobu na uzdrowienie szpitali

Władze województwa świętokrzyskiego szukają modelu efektywnego zarządzania szpitalami. Najbardziej zadłużona placówka ma 50 mln złotych zobowiązań. Pomóc mają doradcy Banku Światowego.

Władze regionu w opracowaniu strategii zarządzania placówkami medycznymi postanowiły wykorzystać doświadczenia ekspertów Banku Światowego. W poniedziałek spotkały się m.in. z jego ekspertem ds. ochrony zdrowia Antonio Duranem. Podkreślił on, że aby znaleźć rozwiązanie skuteczne dla poprawy finansów świętokrzyskich szpitali, trzeba zacząć od oceny ich obecnej sytuacji. Władze regionu zleciły już audyty w placówkach.

"Zdajemy sobie sprawę, że problemy finansowe mają przede wszystkim te szpitale, które wykonują słabo płatne procedury medyczne. Wiele jednak zależy od prawidłowego zarządzania. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, największy z naszych placówek, jest w bardzo dobrej kondycji finansowej" - powiedział PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

"Bank Światowy prowadzi analizy funkcjonowania szpitali w kilku regionach Polski. Ma też doświadczenia z działań w innych krajach. Te doświadczenia i wskazówki chcemy wykorzystać, aby stworzyć model optymalnego zarządzania szpitalami w regionie świętokrzyskim" - dodał.

W tym tygodniu samorządowcy z regionu świętokrzyskiego wezmą jeszcze udział w warsztatach z ekspertami Banku Światowego w Warszawie, również dotyczących kwestii zarządzania szpitalami.

Samorząd województwa świętokrzyskiego szuka sposobu na ograniczenie zadłużenia pięciu szpitali, które mu podlegają. Odwołany z funkcji został już dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Powodem decyzji jest zła sytuacja finansowa tej placówki, której zobowiązania wymagalne sięgają 25 mln złotych, a całkowite zadłużenie - 50 mln zł.

W regionie świętokrzyskim jest pięć szpitali, których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Największa z nich - Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach - jest w dobrej kondycji finansowej. Pozostałe mają większe lub mniejsze problemy: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy i Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. W najgorszej sytuacji jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama