REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy dzień lata 2024. Kiedy wypada astronomiczne lato, a kiedy kalendarzowe, meteorologiczne, klimatyczne?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
lato 2024
lato 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy dzień lata 2024. Jaka to data w kalendarzu? Czy astronomiczne jest tego samego dnia co kalendarzowe? Czym jest przesilenie letnie?

Przesilenie letnie 2024 - kiedy

Przesilenie letnie, zwane też przesileniem czerwcowym to moment w roku, gdy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, najbliżej Słońca jest wtedy biegun północny. Na półkuli północnej przesilenie letnie występuje w okolicach 20-21 czerwca. Wówczas na półkuli południowej jest przesilenie zimowe. 

REKLAMA

Podczas przesilenia letniego występuje najdłuższy dzień i zarazem najkrótsza noc w roku. Przesilenie letnie to także początek astronomicznego lata. 

Najdłuższy dzień w roku będzie trwał średnio 16 godzin i 45 minut! W zależności od regionu Polski różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt minut. Dzień ten będzie dłuższy od najkrótszego w roku o ponad 9 godzin. 

Ważne

W 2024 roku przesilenie letnie będzie 20 czerwca. 

Lato kalendarzowe, meteorologiczne, fenologiczne - kiedy? 

Już wiemy, że astronomiczne lato pojawi się wraz z przesileniem letnim, czyli 20 czerwca. A o co chodzi z pozostałymi podziałami na pory roku? 

Lato kalendarzowe 

Z praktycznych względów kalendarz podzielony jest na cztery stałe pory roku, każda z nich ma 3 miesiące. Daty kalendarzowych pór roku są niezmienne i wypadają zawsze tak samo, niezależnie od tego, kiedy wypada przesilenie letnie czy jakie panują temperatury. Kalendarzowe lato jest zawsze 22 czerwca.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalendarzowe lato potrwa do 22 września. 23 września rozpocznie się kalendarzowa jesień.

Lato meteorologiczne

Meteorologiczne pory roku zostały ustalone w celu ułatwienia obliczeń statystycznych przez meteorologów i klimatologów. Pozwala to na porównywanie danych w tym samym okresie każdego roku, co ułatwia analizę i prognozy pogody.

Lato meteorologiczne rozpoczyna się najwcześniej, bo już 1 czerwca, ale też i najwcześniej się kończy - 31 sierpnia. 

Lato fenologiczne 

Z cyklem rozwoju przyrody związane są fenologiczne pory roku. W obrębie lata mamy: wczesne, pełne i późne. Na przykład oznaką wczesnego lata jest kwitnienie robinii akacjowej czy bzu czarnego. Lato pełne to początek kwitnienia lipy drobnolistnej a z latem późnym wiąże się okres żniw i dojrzewania wczesnych odmian jabłoni. 

Lato termiczne

Lato termiczne zależy od ustalonych przez klimatologów progów temperatury powietrza. Jeśli przez pewien okres średnia dobowa temperatura przekracza 15°C można mówić o lecie termicznym.

Zobacz także: 1500 zł na nowy rok szkolny? Sprawdź dostępne świadczenia dla uczniów
Wakacje w Chorwacji. Jadąc do tych miast, unikniesz tłumów

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

REKLAMA

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

REKLAMA

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

NSA: 40 punktów dla osoby niepełnosprawnej a "stare świadczenie pielęgnacyjne" 2988 zł

W sprawie tej opis stanu funkcjonowania matki wg skali Barthela wynosił 40 pkt. Nie można z tego wnioskować, że wykonywanie prostych czynności pielęgnacyjnych przez osobę niepełnosprawną wyklucza świadczenie pielęgnacyjne. Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie, umyć sobie sama zęby i twarz. Ale na łóżku. Sama do łazienki czy po schodach przejść nie mogła. I dlatego NSA przyznał świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł.

REKLAMA