reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przedszkola za złotówkę przyjęte przez Senat

Przedszkola za złotówkę przyjęte przez Senat

Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł.Senat bez poprawek przyjął nowelizacjstawy o systemie oświaty.

Nowela wprowadza dotację celową dla gmin na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego. Skorzystają z niej publiczne przedszkola i tzw. inne formy wychowania przedszkolnego. Od września do grudnia 2013 r. dotacja na 1 dziecko wyniesie 414 zł. W kolejnych latach ma być ona waloryzowana. Od 1 września 2015 r. dotację w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym będą mogły otrzymać także przedszkola niepubliczne, ale pod warunkiem, że dobrowolnie podporządkują się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych; chodzi m.in. o wysokość opłaty za dodatkowe godziny oraz o zasady rekrutacji. Przedszkola, które nie zdecydują się na stosowanie tych reguł, otrzymają 75% dotacji.

Ponadto gmina, której mieszkańcem jest dziecko korzystające z przedszkola w innej gminie, będzie musiała zwrócić tej gminie wydatki związane z korzystaniem przez to dziecko z wychowania przedszkolnego.

Ustawa przewiduje też obniżenie opłat pobieranych od rodziców za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola powyżej 5 bezpłatnych godzin. Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł. Nowela nakłada na gminy obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu 4-letnim dzieciom od 1 września 2015 r., a 3-letnim – od 1 września 2017 r. Nie oznacza to obowiązku edukacji przedszkolnej dla dzieci w tym wieku. W trakcie debaty poprawki zaproponowali senatorowie: Bogdan Klich, Kazimierz Wiatr i Józef Zając.

Źródło: Senat

Podyskutuj: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

przedszkole
przedszkole

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama