REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pies, kot
Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Obecnie trwają prace m.in. nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw, który ma  na celu poprawę dobrostanu zwierząt. W projekcie znalazły się takie pozycje jak obowiązkowa kastracja psów i kotów, a także obowiązkowe oznakowanie dla psów i kotów. Zgodnie z projektem - posiadacze psów i kotów zobowiązani będą do oznakowania zwierzęcia w terminie dwóch miesięcy od dnia wejście w posiadanie zwierzęcia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie [Projekt ustawy]. Podczas pierwszego czytania w Sejmie, projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt.10 stycznia 2025 r. komisja rozpatrzy wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Osoby zastanawiające się, czy warto zachipować swojego zwierzaka, powinny także mieć na uwadze trwające prace nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (UD128). W ocenie projektodawców, elektroniczna identyfikacja psów i kotów będzie najskuteczniejszym narzędziem w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów. Więcej na temat KROPiK można przeczytać w artykule: [PROJEKT] 500 zł kary grzywny dla posiadaczy psów i kotów za niedopełnienie obowiązku identyfikacji i rejestracji zwierząt

Chipowanie zwierząt domowych w Polsce

Zwierzęta domowe - w szczególności psy i koty - warto chipować ze względów bezpieczeństwa. W przypadku zaginięcia zwierzaka, łatwiej jest takiego zwierzaka zidentyfikować. Ponadto, jeżeli chcemy podróżować ze swoim pupilem poza granicami kraju, musimy wyrobić mu odpowiednie dokumenty, a także odpowiednio przygotować do podróży. Jedną z zasad podróży ze zwierzętami towarzyszącymi w UE jest to, że zwierzęta muszą być zidentyfikowane. Chodzi tu o nic innego jak o zachipowanie pupila. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt wprost nie reguluje kwestii chipowania zwierząt w Polsce. Określa jednak obowiązki związane z utrzymaniem zwierząt domowych. W przypadku psów rasowych – obowiązek nadania zwierzakowi numeru identyfikacyjnego spoczywa na hodowcy. Warto mieć także na uwadze, że jednym z zadań własnych gmin jest zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, a także ich wyłapywanie. Corocznie, w terminie do 31 marca gminy mają określić w drodze chwały program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W programie znajduje się m.in. opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, czy obligatoryjna kastracja zwierząt w schroniskach. Program może także obejmować plan znakowania zwierząt w danej gminie, a także sterylizację lub kastrację zwierząt w gminie, przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają. Oznacza to, że gminy mają narzędzia do wprowadzenia na swoim terytorium obowiązkowego znakowania zwierząt.

Chipowanie zwierząt a codzienne życie domowe

Weterynarze w Polsce używają różnych rodzajów chipów do identyfikacji zwierząt. Najczęściej jednak, spotkać się można z Mikroczipami 134,2 kHz lub mikroczipami RFID (Radio Frequency Identification). Mikroczipy RFID dzielą się na standardowe – dedykowane rasom powyżej 5 kg i zwierzętom innych gatunków oraz na mikroczipy mini, dedykowane rasom małych psów. Mikroczipy RFID w połączeniu z odpowiednimi systemami zamków mogą służyć do otwierania drzwi, drzwiczek do ogrodu, budy lub specjalnie odgrodzonego kawałka przestrzeni przeznaczonego dla naszych pupili. Jeżeli zależy nam na tym, by chip wszczepiany naszemu pupilowi miał dodatkowe zastosowanie, warto wcześniej uzyskać informacje dotyczące tego, jakich chipów używa weterynarz do którego się wybieramy. W Polsce już w tym momencie można kupić automatyczne drzwiczki dla zwierząt, które reagują na chip wszczepiony podskórnie pupilowi. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy dany chip będzie kompatybilny z drzwiczkami. By zakupić takie drzwiczki, należy sprawdzić, które firmy, będące na naszym rynku, oferują rozwiązania z technologią RFID.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA