REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami. USA nie zagłosowały przeciw Rosji przed ONZ

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowojorska siedziba ONZ
USA dwukrotnie nie zagłosowały przeciw Rosji przed ONZ. BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stany Zjednoczone dwukrotnie stanęły 24 lutego 2025 r. po stronie Rosji podczas głosowań dotyczących Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Waszyngton odmówił nazwania Rosji agresorem, co przewidywał projekt rezolucji UE.

Rozbieżność stanowisk UE i USA przed ONZ w sprawie Ukrainy i Rosji

Najpierw Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt rezolucji UE i Kijowa, potępiający działania Rosji i popierający integralność terytorialną Ukrainy. Rezolucję poparło 93 państw, a 65 wstrzymało się od głosu, ale Waszyngton był przeciwko niej - podobnie jak Rosja, Korea Północna, Białoruś, Węgry i 12 innych państw.

Zgromadzenie Ogólne przyjęło też projekt USA, ale dopiero po wprowadzeniu do niego europejskich poprawek, nazywających Rosję agresorem, przez co USA wstrzymały się od głosu.

Kilka godzin później rozdźwięk między sojusznikami przeniósł się na forum Rady Bezpieczeństwa. USA zgłosiły tam swój wcześniejszy projekt rezolucji, który wzywał do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie, ale nie wspominał o napaści Rosji. Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję, lecz dwóch kluczowych sojuszników USA, Wielka Brytania i Francja, wstrzymało się od głosu.

Konflikt w ONZ rozpoczął się od zgłoszenia przez Ukrainę w Zgromadzeniu Ogólnym trzystronicowej rezolucji, w której apelowano o wycofanie wojsk rosyjskich, "kompleksowy, trwały i sprawiedliwy pokój" oraz osądzenie rosyjskich zbrodni wojennych.

Trzech zachodnich dyplomatów i wysoki rangą przedstawiciel ONZ powiedziało "NYT", że administracja Trumpa próbowała w ubiegłym tygodniu skłonić Kijów do wycofania tej rezolucji, a kiedy to się nie udało, Waszyngton chciał wynegocjować z europejskimi sojusznikami tekst, który USA mogłyby poprzeć.

Jednak w piątek wieczorem, 21 lutego, Waszyngton, mimo że negocjacje nadal trwały, zgłosił własny projekt. Europejscy dyplomaci przyznali, że byli wściekli, iż sojusznik zrezygnował z rozmów i opowiedział się przeciwko nim.

REKLAMA

Czym jest Zgromadzenie Ogólne ONZ

W Zgromadzeniu Ogólnym głosuje wszystkich 193 członków ONZ i jej rezolucje odzwierciedlają pogląd większości krajów świata, ale nie mają charakteru wiążącego. Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z pięciu stałych (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja) i 10 niestałych członków i jej rezolucje są wiążące, przy czym muszą być przyjęte przez co najmniej 10 członków, bez weta członków stałych.

BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami

"(Prezydent USA Donald) Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami, wkradając się w łaski Rosji i podając w wątpliwość długoterminowe zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Europy" – oceniła stacja BBC.

Dziennik "New York Times" podkreślił, że jaskrawy rozdźwięk w trzecią rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie między krajami, które zwykle stały po jednej stronie w sprawie Rosji i bezpieczeństwa Europy, "odzwierciedla ostry zwrot w polityce zagranicznej USA za prezydenta Trumpa".

Ambasadorka Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward, tłumacząc wstrzymanie się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa, podkreśliła, że "warunki pokoju muszą wysyłać komunikat, że agresja się nie opłaca, dlatego w sposobie odnoszenia się Rady do wojny nie może być równoważności między Rosją i Ukrainą".

Ambasador Francji Nicolas de Riviere zaznaczył zaś, że jego kraj popiera sprawiedliwy pokój, a nie "kapitulację ofiary". "Nigdzie nie będzie pokoju ani sprawiedliwości, jeśli agresja się opłaci i wygrają prawa dżungli" – oznajmił.

Przedstawicielka USA Dorothy Shea argumentowała natomiast, że poprzednie rezolucje ONZ, potępiające Rosję i apelujące o wycofanie jej wojsk, nie przyniosły rezultatu w postaci zatrzymania wojny.

Dawno nie widziana rozbieżność stanowisk między USA a Unią Europejską

Dyrektor Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ, która monitoruje konflikty zbrojne, Richard Gowan, powiedział, że w ONZ nie było tak ostrego rozdźwięku między USA i Europą od czasu wojny w Iraku w 2003 r., ale obecna różnica zdań jest poważniejsza, gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo Europy.

"Europejscy dyplomaci są wściekli z powodu tego, w jaki sposób Waszyngton ich wymanewrował. UE i Ukraina próbowały uwzględniać zdanie Waszyngtonu podczas formułowania swojej rezolucji. Ale to, że USA w ostatniej chwili bardzo agresywnie wystąpiły z własnym tekstem, wytrąciło Europejczyków z równowagi" – powiedział Gowan.

Wcześniejsze rezolucje ONZ na temat Ukrainy akcentowały nienaruszalność integralności terytorialnej tego kraju. Za kadencji prezydenta Joe Bidena (2021-25) były popierane także przez Stany Zjednoczone. (PAP)
mw/ szm/

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA