REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami. USA nie zagłosowały przeciw Rosji przed ONZ

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowojorska siedziba ONZ
USA dwukrotnie nie zagłosowały przeciw Rosji przed ONZ. BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stany Zjednoczone dwukrotnie stanęły 24 lutego 2025 r. po stronie Rosji podczas głosowań dotyczących Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Waszyngton odmówił nazwania Rosji agresorem, co przewidywał projekt rezolucji UE.

Rozbieżność stanowisk UE i USA przed ONZ w sprawie Ukrainy i Rosji

Najpierw Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt rezolucji UE i Kijowa, potępiający działania Rosji i popierający integralność terytorialną Ukrainy. Rezolucję poparło 93 państw, a 65 wstrzymało się od głosu, ale Waszyngton był przeciwko niej - podobnie jak Rosja, Korea Północna, Białoruś, Węgry i 12 innych państw.

Zgromadzenie Ogólne przyjęło też projekt USA, ale dopiero po wprowadzeniu do niego europejskich poprawek, nazywających Rosję agresorem, przez co USA wstrzymały się od głosu.

Kilka godzin później rozdźwięk między sojusznikami przeniósł się na forum Rady Bezpieczeństwa. USA zgłosiły tam swój wcześniejszy projekt rezolucji, który wzywał do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie, ale nie wspominał o napaści Rosji. Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję, lecz dwóch kluczowych sojuszników USA, Wielka Brytania i Francja, wstrzymało się od głosu.

Konflikt w ONZ rozpoczął się od zgłoszenia przez Ukrainę w Zgromadzeniu Ogólnym trzystronicowej rezolucji, w której apelowano o wycofanie wojsk rosyjskich, "kompleksowy, trwały i sprawiedliwy pokój" oraz osądzenie rosyjskich zbrodni wojennych.

Trzech zachodnich dyplomatów i wysoki rangą przedstawiciel ONZ powiedziało "NYT", że administracja Trumpa próbowała w ubiegłym tygodniu skłonić Kijów do wycofania tej rezolucji, a kiedy to się nie udało, Waszyngton chciał wynegocjować z europejskimi sojusznikami tekst, który USA mogłyby poprzeć.

Jednak w piątek wieczorem, 21 lutego, Waszyngton, mimo że negocjacje nadal trwały, zgłosił własny projekt. Europejscy dyplomaci przyznali, że byli wściekli, iż sojusznik zrezygnował z rozmów i opowiedział się przeciwko nim.

REKLAMA

Czym jest Zgromadzenie Ogólne ONZ

W Zgromadzeniu Ogólnym głosuje wszystkich 193 członków ONZ i jej rezolucje odzwierciedlają pogląd większości krajów świata, ale nie mają charakteru wiążącego. Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z pięciu stałych (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja) i 10 niestałych członków i jej rezolucje są wiążące, przy czym muszą być przyjęte przez co najmniej 10 członków, bez weta członków stałych.

BBC: Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami

"(Prezydent USA Donald) Trump wywrócił sojusz transatlantycki do góry nogami, wkradając się w łaski Rosji i podając w wątpliwość długoterminowe zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Europy" – oceniła stacja BBC.

Dziennik "New York Times" podkreślił, że jaskrawy rozdźwięk w trzecią rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie między krajami, które zwykle stały po jednej stronie w sprawie Rosji i bezpieczeństwa Europy, "odzwierciedla ostry zwrot w polityce zagranicznej USA za prezydenta Trumpa".

Ambasadorka Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward, tłumacząc wstrzymanie się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa, podkreśliła, że "warunki pokoju muszą wysyłać komunikat, że agresja się nie opłaca, dlatego w sposobie odnoszenia się Rady do wojny nie może być równoważności między Rosją i Ukrainą".

Ambasador Francji Nicolas de Riviere zaznaczył zaś, że jego kraj popiera sprawiedliwy pokój, a nie "kapitulację ofiary". "Nigdzie nie będzie pokoju ani sprawiedliwości, jeśli agresja się opłaci i wygrają prawa dżungli" – oznajmił.

Przedstawicielka USA Dorothy Shea argumentowała natomiast, że poprzednie rezolucje ONZ, potępiające Rosję i apelujące o wycofanie jej wojsk, nie przyniosły rezultatu w postaci zatrzymania wojny.

Dawno nie widziana rozbieżność stanowisk między USA a Unią Europejską

Dyrektor Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ, która monitoruje konflikty zbrojne, Richard Gowan, powiedział, że w ONZ nie było tak ostrego rozdźwięku między USA i Europą od czasu wojny w Iraku w 2003 r., ale obecna różnica zdań jest poważniejsza, gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo Europy.

"Europejscy dyplomaci są wściekli z powodu tego, w jaki sposób Waszyngton ich wymanewrował. UE i Ukraina próbowały uwzględniać zdanie Waszyngtonu podczas formułowania swojej rezolucji. Ale to, że USA w ostatniej chwili bardzo agresywnie wystąpiły z własnym tekstem, wytrąciło Europejczyków z równowagi" – powiedział Gowan.

Wcześniejsze rezolucje ONZ na temat Ukrainy akcentowały nienaruszalność integralności terytorialnej tego kraju. Za kadencji prezydenta Joe Bidena (2021-25) były popierane także przez Stany Zjednoczone. (PAP)
mw/ szm/

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA