| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należna gminom część środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pozostała tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Sprawniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego

19 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych, której celem jest usprawnienie procesu egzekwowania należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Ustawa zakłada likwidację administracyjnej egzekucji należności alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa (prowadzonej przez urzędy skarbowe) i pozostawienie jedynie egzekucji sądowej (komorniczej).

Zgodnie z nowelizacją, należna gminom część (40 proc.) środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego, natomiast 60 proc. tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Sejm uchwalił ustawę 24 lipca 2015 r., a prezydent podpisał ją 25 sierpnia br.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »