reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłek rodzinny w 2015, 2016, 2017 r. - kryterium dochodowe

Zasiłek rodzinny w 2015, 2016, 2017 r. - kryterium dochodowe

Nowe kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego ma obowiązywać w 2015, 2016 i 2017 r. Zmiany obejmą około 2,5 tys. gmin.

Podwyżkę kryterium dochodowego przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. Jest ono obecnie przedmiotem prac Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Projektowane rozporządzenie określa wysokość dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiącego podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny na poziomie wynikającym z propozycji przedstawionych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zgodnie z przedmiotowym aktem od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2017 r. zasiłek rodzinny ma przysługiwać, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekroczy kwoty 674 zł.

Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, kryterium dochodowe ma wynosić 764 zł.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Kolejna podwyżka kryteriów dochodowych ma obowiązywać od 1 listopada 2017 r. Kwoty dochodu uprawniającego do otrzymania świadczeń określono w wysokości odpowiednio 754 zł i 844 zł.

Obecnie kwoty kryterium dochodowego wynoszą 574 zł oraz 664 zł.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do 31 października 2015 roku kwoty kryteriów dochodowych będą obowiązywały w wysokości ustalonej na podstawie dotychczasowych przepisów.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (projekt z dnia 30 czerwca 2015 roku).

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama