REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Aleksandra Oktaba
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

1 maja ( Święto Pracy) wypada w czwartek, 3 maja zaś (Święto Konstytucji 3 maja) w sobotę i jest to jedno z dwóch świąt (obok Wszystkich Świętych) przypadających w 2014 r. w sobotę. W 2015 roku sytuacja będzie podobna – w sobotę wypada 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia).

REKLAMA

Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Zgodnie z art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obecny stan prawny przewiduje więc, iż za każdą z sobót rozkładowo wolnych od pracy, w którą przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wyznaczyć pracownikom w harmonogramie pracy inny wolny dzień. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy u pracodawcy wyznaczone zostały inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy bowiem pracodawca zobligowany jest wyznaczyć dzień wolny za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy, np. we wtorek. Jeżeli natomiast święto przypada w sobotę, która jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, po prostu tego dnia nie przychodzi on do pracy i nie otrzyma z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego, jak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Dzień wolny w 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny powinien zostać ustalony między pracodawcą a pracownikiem i zostać udzielony najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego, który może wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Często, tak jak ma to miejsce przy okazji tegorocznego weekendu majowego, pracodawcy decydują się na udzielenie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie ( tym wypadającym w sobotę lub innego pracującego dnia tygodnia) tak, by pracownicy zyskali tzw. dłuższy weekend. Taki scenariusz dla pracowników szykuje się w większości urzędów na zbliżający się (1-4 maja 2014 r.) weekend majowy. Oznacza to, że 2 maja też nie załatwimy spraw urzędowych. Takie rozwiązanie wybrało większość pracodawców i tylko nieliczne placówki będą tego dnia otwarte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Trybunału

REKLAMA

Obecna regulacja kodeksu pracy przybrała swój kształt po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku o sygnaturze K 27/11. W orzeczeniu tym Trybunał uznał ówcześnie obowiązujące przepisy (art. 130 § 21 kodeksu pracy stanowiący, iż „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”) za niezgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzając naruszenie zasady równości poprzez bezpodstawne różnicowanie liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieracjonalne kryterium. Obecnie więc każdy pracownik za święto przypadające w dzień rozkładowo wolny od pracy ma prawo do innego wolnego dnia..

Takiego uprawnienia nie uzyskają pracownicy, jeżeli święto przypada w dzień pracujący dla pracownika, a także w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podobnie kształtuje się sytuacja chorych pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim, ponieważ świadczenia otrzymywane z tego tytułu są przyznawane za wszystkie dni niezależnie od podziału na pracujące czy wolne od pracy.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA