REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna

Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia
Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z dotacją UE. Dzięki tej umowie uruchomiony został kompleksowy system modernizacji obiektów oświatowych.

REKLAMA

Wiązowna to podwarszawska gmina wiejska, położona w powiecie otwockim, zamieszkana przez prawie 12 tys. osób. Mieszkańców gminy stale przybywa, w związku z czym rośnie liczba dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych. Niektóre szkoły już są przepełnione. W 2015 roku władze gminy postanowiły sięgnąć po partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), upatrując w nim szansy na rozwiązanie tego problemu. Zwłaszcza, że podobne przedsięwzięcia zostały już zrealizowane w innych mazowieckich gminach, takich jak: KarczewDębe WielkieKobyłka, czy Płock. Wyjątkowość projektu miała polegać na uzyskaniu podwójnego efektu, zrealizowania prac inwestycyjnych polegających na remontach i rozbudowach obiektów, z jednoczesnym wykorzystaniem rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. W prace nad wdrożeniem projektu zaangażowany był zarówno zespół pracowników gminy, jak też zewnętrzny doradca.

REKLAMA

Przygotowanie projektu i procedura wyboru partnera prywatnego zajęły nieco ponad półtora roku. Ogłoszenie o zamówieniu, dotyczące postępowania, zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 6 października 2015 r. pod numerem S-193/349104-2015. Dialog konkurencyjny trwał dokładnie rok, od grudnia 2015 r. do grudnia 2016 r. Uczestniczyło w nim dwóch wykonawców. W tym czasie odbyło się 6 tur negocjacyjnych, obejmujących wszelkie aspekty współpracy w ramach PPP, po czym wykonawcy zostali zaproszeni do składania ofert. Podpisanie umowy z wybranym partnerem prywatnym odbyło się 1 marca 2017 r. Projekt znajduje się już w fazie realizacyjnej. Etap inwestycyjny zakończy się najpóźniej we wrześniu 2018 r., po czym partner prywatny zapewni utrzymanie obiektów i zarządzanie gospodarką energetyczną przez okres 15 lat. Wartość umowy o PPP wynosi niemal 70 mln zł.

Zobacz również: Oświata

Szczegółowy zakres projektu

Ostateczny zakres projektu, wynikający z zawartej umowy o PPP, obejmuje nie tylko modernizację energetyczną, ale przede wszystkim rozbudowę i remonty obiektów. Tym samym gminie udało się połączyć duży projekt inwestycyjny z wykorzystaniem efektywności energetycznej. Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się inwestycjom w poszczególnych obiektach:

  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Wiązownie - termomodernizacja budynku i rozbudowa szkoły o nowe skrzydło, w tym: wymiana źródeł ciepła i instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja i rozbudowa systemu wentylacji mechanicznej z zastosowaniem odzysku ciepła, wymiana instalacji ciepłej wody, wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana drzwi zewnętrznych i okien. Szkoła uzyska docelowo 31 sal lekcyjnych, a także elementy małej architektury. Szkoła będzie w pełni dostępna dla uczniów niepełnosprawnych.
  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie - termomodernizacja budynku, w tym wymiana drzwi zewnętrznych i okien, modernizacja źródła ciepła (wysoko kondensacyjny kocioł gazowy), modernizacja instalacji, w tym grzewczej i ciepłej wody, elektrycznej i wentylacji mechanicznej. Powstanie także nowe skrzydło, w którym znajdzie się 19 sal lekcyjnych, w tym dedykowane pracownie tematyczne oraz 6 sal do edukacji wczesnoszkolnej, ponadto przewidziano tam kuchnię. Przy szkole przebudowane zostaną też parkingi i chodniki.
  • Gimnazjum w Gliniance - termomodernizacja budynku, w tym modernizacja instalacji grzewczej, zastosowanie odzysku ciepła z systemu wentylacji mechanicznej, wymiana drzwi, ocieplenie stropu, wykorzystanie zewnętrznych pomp ciepła jako podstawowego źródła ciepła; instalacja fotowoltaiczna, adaptacja strychu na 4 sale dydaktyczne z zapleczami, wykonanie ciągów pieszych i chodników, budowa oświetlenia oraz budowa drogi dojazdowej do budynku szkoły wraz z parkingiem i odwodnieniem terenu.
  • Szkoła Podstawowa w Gliniance - przebudowa budynku, budowa nowego skrzydła (sześć sal) i sali gimnastycznej. Przewiduje się także rozbiórkę budynku parterowego i gospodarczego, ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę drzwi i okien, dachu i posadzki, modernizacja instalacji grzewczej (pompa ciepła i kocioł olejowy), ciepłej wody użytkowej i instalacji elektrycznej.
  • Przedszkole i świetlica w Woli Duckiej - docelowo powstaną cztery oddziały przedszkolne i sala wielofunkcyjna na potrzeby świetlicy. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany, a sam budynek ocieplony i wyposażony w instalacje teletechniczną i wentylacyjną.

Przedsięwzięcie zostanie dostosowane do planowanej reformy edukacyjnej, przewidującej likwidację gimnazjów. Inwestycja będzie spłacana przez 15 lat, przy czym nieuzyskanie przez gminę gwarantowanych oszczędności lub poziomu zużycia energii w obiektach albo niedochowanie przez partnera prywatnego uzgodnionego standardu dostępności, skutkować będzie obniżeniem wynagrodzenia partnera prywatnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie ze środków UE

Przedsięwzięcie gminy Wiązowna uzyskało także dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 4.2 "Efektywność energetyczna"). Warto zaznaczyć, że nie jest to "ustawowa" hybryda. Województwo Mazowieckie nie przewidziało bowiem w regulaminie konkursu możliwości realizacji projektów hybrydowych, czyli łączących środki unijne z PPP. Oznacza to, że wykorzystanie środków UE będzie możliwe na dwa sposoby:

  1. poprzez wniesienie przez gminę wkładu własnego do projektu, co stanowi rozwiązanie najprostsze, lub
  2. poprzez upoważnienie partnera prywatnego do ponoszenia wydatków kwalifikowanych i rozliczenia ich z instytucją wdrażającą.

Jak widać, bez względu na to, czy projekt PPP ma formalny status projektu hybrydowego, czy też nie, w każdym przypadku możliwy jest montaż finansowy przewidujący udział środków zewnętrznych, w tym przede wszystkim środków unijnych.

dr Rafał Cieślak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA