REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone procedury budowlane dla powodzian

Agnieszka Marek

REKLAMA

Wiadomo już jakie gminy i miejscowości będą mogły korzystać z uproszczonych procedur budowlanych przy usuwaniu skutków powodzi.

Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie, które określa terytorialny zakres obowiązywania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. z 2010 r. nr 92; poz. 597).

REKLAMA

Katalog uproszczeń proceduralnych, którym podlegać będą prace renowacyjne na terenach dotkniętych przez powódź obejmuje m.in.:

- w przypadku  remontu - zwolnienie z obowiązku zgłoszenia remontu:

      *obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,

      *budynków gospodarczych, altan, wiat, parkingów, ogrodzeń,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

      *dróg (z wyjątkiem linii kolejowych),

      *budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych

- jeśli konieczna jest odbudowa -  zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia:

      *w odniesieniu do odbudowy obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,

      *dla o obiektów liniowych (z wyjątkiem linii kolejowych),

      *dla odbudowy budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych.

REKLAMA

Szczegółowy zakres udogodnień zawiera ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906), na której podstawie wydano wspomniane rozporządzenie.

Chociaż ustawa zwalnia poszkodowanych przez powódź właścicieli od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę to jednak nie daje im pełnej swobody w podejmowaniu prac budowlanych. Mają oni bowiem obowiązek dokonania zgłoszenia planowanej odbudowy staroście powiatowemu, wskazując w zgłoszeniu zakres i termin rozpoczęcia prac oraz dołączając szkice lub rysunki. Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem prac i jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia starosta nie zgłosi sprzeciwu, można bez przeszkód rozpocząć prace budowlane.

Starosta po przeanalizowaniu zakresu planowanych prac może jednak zażądać uzyskania pozwolenia na budowę jeżeli planowana inwestycja niesie ze sobą zagrożenie:

- naruszenia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

- dla  bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

- pogorszenia stanu środowiska lub dóbr kultury,

- pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych,

- wprowadzenia, utrwalenia albo zwiększenia ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

W tej sytuacji można jednak spodziewać się wydania pozwolenia na budowę o wiele szybciej, bowiem ustawa przewiduje iż dla odbudowy obiektów budowlanych  pozwolenie na budowę wydawane jest w terminie 14 dni od złożenia wniosku i przysługuje mu rygor natychmiastowej wykonalności.

AMarek

Sektor Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA