REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udostępnianie wszystkich danych wytwarzanych w sektorze publicznym

Informacje/ www.sxc.hu
Informacje/ www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Cyfryzacji jest udostępnianie wszystkich danych wytwarzanych w sektorze publicznym. Udostępnienie do ponownego wykorzystania części zasobów bibliotek, muzeów i archiwów przewiduje ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Wejdzie ona w życie w połowie czerwca 2016 r.

Resort cyfryzacji za udostępnianiem danych z sektora publicznego

Wszystkie dane wytwarzane przez sektor publiczny powinny być otwarte i udostępniane – powiedział w środę wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

Wiceminister wziął udział w debacie o digitalizacji gospodarki, a także o szansach, wyzwaniach i zagrożeniach cyfryzacji.

„Dzisiaj paliwem gospodarki cyfrowej są dane (…). Również państwo jest depozytariuszem ogromnych ilości danych wytwarzanych w sektorze publicznym i te dane mogą odgrywać istotną rolę w obrocie gospodarczym” – wskazał Kołodziejski.

REKLAMA

Dlatego – jak podkreślił – jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Cyfryzacji jest udostępnianie wszystkich danych wytwarzanych w sektorze publicznym. „Ponieważ zostały (one) wytworzone w sektorze publicznym, ponieważ do ich wytworzenia wykorzystano, użyto pieniędzy publicznych to uważamy, że powinny być publicznie dostępnie i powinny być otwarte” – dodał wiceminister.

Potwierdzeniem tych planów ma być ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, która wejdzie w życie w połowie czerwca. Przewiduje ona m.in. udostępnienie do ponownego wykorzystania części zasobów bibliotek, muzeów i archiwów oraz danych o pogodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Staramy się sukcesywnie powiększać zakres tych danych. Udało nam się udostępnić, za chwilę to się stanie, dane meteorologiczne – niesłychanie poszukiwane dane” – powiedział wiceminister. I dodał, że ministerstwo będzie "wzbogacać kolejne katalogi” danych.

REKLAMA

Odnosząc się do roli państwa w zakresie wspierania rozwoju technologii, Kołodziejski wskazał, że należy wprowadzać jedynie takie regulacje prawne, które są „na tyle otwarte i na ta tyle neutralne technologicznie, żeby umożliwiały rozwój, postęp i wprowadzanie nowych rozwiązań”.

Z drugiej strony - w ocenie Kołodziejskiego - „pewne rzeczy są potrzebne”. „Pamiętajmy, że tutaj mamy rynek, mamy gospodarkę, gdzie każda ze sfer tej gospodarki jest w jakiś sposób już uregulowana. I teraz musimy podobne metody przenosić w cyfrowy świat nowych technologii, gwarantując neutralność technologiczną i podejście do regulacji samej usługi, samego produktu, a nie technologii, za pomocą której jest wytwarzany czy udostępniany” – powiedział.

Kołodziejski przypomniał również, że wśród pozostałych najważniejszych zadań Ministerstwa Cyfryzacji znalazły się także m.in. zagwarantowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych poprzez np. wprowadzenie do szkół nauki programowania oraz zwalczanie wykluczenia społecznego z powodu braku dostępu do internetu.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do piątku. Udział w nim weźmie w sumie ok. 8 tys. osób.

W obszernym programie kongresu znalazło się kilkanaście bloków tematycznych. Wśród głównych nurtów dyskusji jest digitalizacja i różne aspekty cyfrowej rewolucji w gospodarce, wpływ sytuacji geopolitycznej w Europie i świecie na bezpieczeństwo oraz na przyszłość europejskiej integracji, powiązania energetyki i jej zaplecza surowcowego z przemysłem i polityką klimatyczną, a także innowacyjność i będący jej nośnikiem młody biznes.

Polecamy serwis: Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA