REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy poprawią jakość powietrza?

Jak samorządy poprawią jakość powietrza?/ fot. Fotolia
Jak samorządy poprawią jakość powietrza?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 10 mld zł NFOŚiGW przeznaczył na działania związane z poprawą jakości powietrza w Polsce. Jakie działania zostaną podjęte w najbliższym czasie?

Poprawa jakości powietrza, rozwój geotermii i możliwości dofinansowania ekologicznych działań samorządów to główne tematy rozmów prof. Jana Szyszko z samorządowcami w Sieradzu. Spotkanie odbyło się 15 marca 2017 r.

REKLAMA

Prof. Jan Szyszko podkreślił, że obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, czyli m.in. tworzenie dobrych rozwiązań prawnych, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem.

„Dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na tych dwóch poziomach” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

W opinii ministra jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest także rozwój geotermii.

„Geotermia to nasza wielka szansa. Przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, gdyż jest niezależna od wiatru czy słońca” – zaznaczył prof. Szyszko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Program rozwoju geotermii był zaniedbany i celowo wstrzymany przez poprzedni rząd. Najlepiej to widać na przykładzie geotermii toruńskiej. Obecny rząd wspiera rozwój geotermii, która ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Cieszę się, że są takie samorządy jak Sieradz, które  zgłaszają chęć inwestowania w tę energię termiczną” – powiedział minister.

„Już dawno wiedzieliśmy, że mamy wody geotermalne. Dziś rząd poprzez odpowiednie programy daje możliwość sfinansowania pierwszego odwiertu” – powiedział Rafał Matysiak wiceprezydent Sieradza.

Jak dodał prezydent miasta Paweł Osiewała: „odwiert, który powstanie w Sieradzu, będzie wystarczający do zapewnienia potrzeb energetycznych całego miasta”.

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m.in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

„Rząd powinien tworzyć rozwiązania legislacyjne na poziomie systemowym, a samorządy powinny być odpowiedzialne za wdrożenie ich na poziomie lokalnym" – powiedział prof. Jan Szyszko.

„Hasło, które przyświeca działaniom MŚ na rzecz poprawy jakości powietrza to „Dobre paliwo w dobrym kotle”. Zabiegamy o to, żeby rozporządzenia Ministra Rozwoju i Ministra Energii zostały wprowadzone jeszcze w połowie tego roku, tak, aby nowy sezon grzewczy rozpocząć z nowymi normami jakości” – dodał.

Zobacz również: Środowisko

Dofinansowanie działań ekologicznych

Prof. Szyszko podkreślił, że przy działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza niezbędne jest odpowiednie wsparcie finansowe dla mieszkańców i samorządów.

REKLAMA

„Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w tym roku na dziania i programy poprawiające jakość powietrza ponad 10 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój miejskich sieci ciepłowniczych, termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy rozwój odnawialnych źródeł energii” – powiedział Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

„Kładziemy nacisk na rozwiązania proekologiczne i te związane z bezemisyjnymi i bezodpadowymi odnawialnymi źródłami energii. Najlepszym przykładem jest geotermia. Dlatego wspieramy jej rozwój w Polsce poprzez odpowiednie programy. Sieradz ma szansę stać się jednym z wiodących ośrodków, jeśli chodzi o rozwój tej odnawialnej energii w Polsce” – dodał.

Programy NFOŚiGW wspierające rozwój geotermii

Programy priorytetowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na różnych etapach realizacji inwestycji zmierzającej do wykorzystania potencjału geotermalnego. Jest to głównie program priorytetowy pn. Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, który umożliwia uzyskanie dofinansowania np. na realizację odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla ujęcia wód termalnych.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera także program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. Wsparciem mogą zostać objęte także: modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się do wykonania otworu badawczego. Formy dofinansowania w ramach tego programu to pożyczka lub inwestycja kapitałowa.

Aktualnie trwają prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju negocjacje nad kształtem kolejnej perspektywy tzw. funduszy norweskich i EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru 2014-2021 i Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021). Ministerstwo Środowiska podejmuje starania, żeby geotermia była jednym z obszarów dofinansowanych ze środków norweskich. 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA