Ochrona przyrody - zmiany 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
1. OBECNY STAN PRAWNY
W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowelizacja zmieniła w szczególności przepisy regulujące wycinkę drzew oraz krzewów. W nowym stanie prawnym, na podstawie art. 83f ustawy o ochronie przyrody przepisów o obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę nie stosuję się do:
1.1. drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew;
1.2. drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
1.3. drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
REKLAMA
2. KONSEKWENCJE ZMIANY USTAWY O OCHRONIE PRZYRODY
W związku z odformalizowaniem wycinki drzew oraz krzewów, gwałtownie wzrosła liczba usuwanych drzew. Usuwanie drzew w szczególności w rozpoznawalnych punktach dużych miast jak np. przed Urzędem Miasta w Warszawie, spowodowało sprzeciw obywateli oraz nagłośnienie nowych zasad usuwania drzew w mediach. W konsekwencji, jak wynika z doniesień prasowych, planowana jest ponowna zmiana ustawy o ochronie przyrody w szczególności przepisu dotyczącego możliwości usuwania drzew lub krzewów w trybie określonym w pkt 1.2 powyżej.
Na obecnym etapie nie został opublikowany projekt ustawy oraz nie został sprecyzowany zakres ewentualnych zmian, jednak prawdopodobne jest bardzo szybkie wprowadzenie oraz wejście w życie ograniczeń w wycince drzew. Należy zwrócić uwagę, iż projekt ustawy wprowadzającej opisywane powyżej zmiany wpłynął do Sejmu 7 grudnia 2016 r. a ustawa w nowym brzmieniu weszła w życie już 1 stycznia 2017 r.
W przypadku planowanego skorzystania z możliwości usunięcia drzew lub krzewów na podstawie ustawy o ochronie przyrody w jej obecnym brzmieniu, należy wziąć pod uwagę możliwość krótkotrwałego obowiązywania obecnej regulacji.
PRAWNICY
Michał Sołtyszewski // aplikant adwokacki / prawnik
Michał Wielhorski // adwokat / wspólnik zarządzający
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.