Uchodźcom z Ukrainy zostanie nadany numer PESEL
REKLAMA
REKLAMA
Minister Cieszyński poinformował, że system elektronicznej rejestracji będzie działał tak samo jak dla obywateli polskich, co pozwoli go szybko i sprawnie wdrożyć. Pozwoli to na szybkie wdrożenie możliwości korzystania ze świadczeń społecznych czy zdrowotnych.
REKLAMA
PESEL dla Ukraińca
Zgodnie z założeniami uchodźcy ubiegający się o nadanie numeru PESEL przejdą taką samą procedurę, jaka obowiązuje przy wydawaniu dowodów osobistych.
Oznacza konieczność wykonania:
- fotografii biometrycznej oraz
- pobrania odcisków palców.
- Ma się to odbywać na bazie istniejącej w gminach infrastruktury informatycznej. Jak podkreślał minister Cieszyński zaletą tego rozwiązania jest też fakt, że pracownicy urzędów miast i gmin znają system.
Profil Zaufany dla Ukraińca
REKLAMA
Na podstawie nadanego numeru PESEL będzie można wyrobić profil zaufany, dzięki czemu osoba będzie dysponowała elektronicznym dokumentem tożsamości. Aby pracownicy gmin mogli weryfikować tożsamość zgłaszających się do urzędu osób, w Systemie Rejestrów Państwowych dane będą przekazywane przez Straż Graniczną, co pozwoli stwierdzić, czy osoba, która zgłasza się do urzędu, faktycznie przekroczyła granicę. Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o udostępnienie systemu Dija, czyli aplikacji podobnej do mObywatela, którą ma około 14 mln Ukraińców.
Nadal nie rozstrzygnięto w jaki sposób zostaną zorganizowane punkty fotografii biometrycznych, jaki sprzęt otrzymają w tym celu gminy i jak będą zorganizowane szkolenia z obsługi systemu. „Ten proces na pewno będzie stanowił pewne obciążenie dla gmin, ale sprawi, że zaoszczędzimy sobie tysiące godzin pracy w przyszłości, związanych z procesami takimi, jak dystrybucja świadczeń czy składanie wniosków. To też sprawi, że w przyszłości będziemy mogli obciążać państwa samorządowców w znacznie mniejszym stopniu” – poinformował Janusz Cieszyński.
Podczas posiedzenia dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski poinformował, że Związek Miast Polskich stworzy kanał przekazywania informacji o bazie miejsc przygotowanych przez miasta, która będzie przekazywana „miastom frontowym” oraz wojewodom. Ma to związek z koniecznością zapewnienie przepustowości w punktach recepcyjnych. Z założenia w punktach uchodźcy mogą zostać dobę, aby posilić się i odpocząć, a następnie powinni trafić do miejsc przygotowanych w innych miastach.
Pomoc dzieciom w dostępie do edukacji
Samorządowcy pozytywnie ocenili zapisy planowanej specustawy dotyczące zwiększenia limitów uczniów z 15 do 20 w oddziałach przygotowawczych, a także o 1-2 dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3 szkół podstawowych oraz dodatkowe pieniądze przeznaczone na dowóz dzieci. Pozytywnie zaopiniowano także instytucję „opiekuna tymczasowego”, ponieważ dzieci ukraińskie często przyjeżdżają nie z rodzicami czy opiekunami prawnymi, a z babcią, sąsiadką, znajomymi. Dzięki temu rozwiązaniu, opiekunowie tymczasowi będą mieli możliwość reprezentowania dziecka przy zapisie do szkoły czy lekarza, a także do uzyskania świadczeń społecznych.
Zasiłek dla Ukraińca bez wydawania decyzji administracyjnej
Jak poinformował wiceminister rodziny i pomocy społecznej Stanisław Szwed, uchodźcom, którzy zadeklarują chęć pozostania w Polsce zostanie przyznana jednorazowa pomoc w wysokości 500 zł dla gospodarstwa 1-osobowego i 300 zł na każdą osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Zasiłek będzie przyznany na oświadczenie wnioskującego, bez przeprowadzania wywiadu środowiskowego i bez wydawania decyzji administracyjnej. Będzie to zadanie zlecone finansowane z budżetu państwa.
REKLAMA
REKLAMA