REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Defilada 15 sierpnia 2023 r. Utrudnienia w ruchu w Warszawie

Agnieszka Oleksiak
miasto, korek Fot. Fotolia
miasto, korek Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, Wisłostradą przemaszerują dwa tysiące żołnierzy. Towarzyszyć im będzie najnowszy sprzęt wojskowy. Defiladę poprzedzi próba generalna w nocy z soboty na niedzielę. Organizacja obu wydarzeń będzie wiązała się z dużymi zmianami w organizacji ruchu. Trasy zmieni kilkanaście linii autobusowych.

Duże utrudnienia dla kierowców w związku z defiladą 15 sierpnia 2023 r.

Próby i parada z okazji Święta Wojska Polskiego wymagają zamknięcia Wisłostrady – od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Nieprzejezdne będą także ulice poprzeczne i trzy przeprawy przez Wisłę. Na wielu skrzyżowaniach ruchem będą kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Nowe znaki napotkają także piesi i rowerzyści. W trakcie trwania próby, a także uroczystości policja i służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

REKLAMA

Przygotowania przy fontannach

REKLAMA

W dniach poprzedzających próbę zbudowane zostaną stanowiska dla mediów i trybuny. Z tego powodu przez osiem kolejnych dni, od czwartku, 10 sierpnia, rano do piątku, 18 sierpnia, do godziny 6:00 zamknięty będzie prawy pas Wybrzeża Gdańskiego w kierunku Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Boleść.

Nieczynne będą także chodnik i droga dla rowerów po obu stronach Wisłostrady oraz przystanek autobusowy Sanguszki 01. Tak będzie do ul. Boleść – po stronie Multimedialnego Parku Fontann, a także od wysokości ulicy Sanguszki do Wenedów – po stronie bulwarów.

Próba i defilada na Wisłostradzie - zmiany w ruchu

Ważne

Zmiany w ruchu zostaną wprowadzone dwa razy:

  • od soboty, 12 sierpnia, od godziny 18:00 do niedzieli, 13 sierpnia do godziny 11:00,
  • od poniedziałku, 14 sierpnia, od godziny 20:00 do wtorku, 15 sierpnia, do godziny 18:00.

W tym czasie całkowicie zamknięte dla ruchu (w obu kierunkach) będą ulice:

  • Wisłostrada (obie jezdnie ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarska i Solec) od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela; połączenia z Wisłostradą nie będą miały: Trasa AK i most Grota-Roweckiego, aleja „Solidarności” i most Śląsko-Dąbrowski, most Poniatowskiego, a z ulicy Czerniakowskiej będzie można pojechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski);
  • jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa na odcinku od mostu Łazienkowskiego do ulicy Gagarina;
  • Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady;
  • Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona);
  • Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela);
  • Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (zakaz zatrzymywania się);
  • Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);
  • Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);
  • Wodna i Steinkellera,
  • Grodzka i Nowy Zjazd od alei „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem pomiędzy ulicami Grodzką i Nowy Zjazd, w niedzielę będzie czynny już od godziny 9:00),
  • Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);
  • Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);
  • Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie (zakaz zatrzymywania się);
  • Dobra od ulicy Karowej do Lipowej (zakaz zatrzymywania się);
  • Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej (zakaz zatrzymywania się);
  • Wybrzeże Kościuszkowskie i Jaracza pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Dobrą (zakaz zatrzymywania się);
  • Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej (zakaz zatrzymywania się);
  • Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego (zakaz zatrzymywania się);
  • Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady,
  • Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Łazienkowska,
  • Rozbrat, Myśliwiecka i Szwoleżerów od Górnośląskiej do Wisłostrady (możliwy będzie jedynie dojazd do posesji),
  • 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą.

REKLAMA

Tylko od 14 sierpnia od godziny 20:00 do 15 sierpnia do godziny 18:00 wyłączone z ruchu będą ulice Mostowa i Boleść od ulicy Freta do Wisłostrady oraz ulica Bugaj (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Objazdy będą prowadzone ulicami Modlińską i Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ulicy Marymonckiej. Dalej mogą pojechać ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Zamknięte mosty

W czasie próby i samej defilady kierowcy nie przejadą mostem Świętokrzyskim. Dodatkowo na czas próbnego przelotu samolotów, w sobotę, 12 sierpnia, w godzinach 14:00-15:00 całkowicie zamknięte dla samochodów będą mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski. Z uwagi na warunki pogodowe próba może zostać przełożona na niedzielę, 13 sierpnia. Oba mosty będę zamknięte w tych samych godzinach także 15 sierpnia.

Utrudnienia dla pieszych i rowerzystów

Utrudnienia czekają także pieszych i cyklistów. W czasie próby defilady i uroczystości ci ostatni nie będą mogli korzystać z dróg rowerowych wzdłuż Wisłostrady – na odcinku od ulicy Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zamknięte będą również przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ulicy Krasińskiego z Wisłostradą. Przejechać rowerem przez Wisłostradę nie będzie można też na wysokości ulic Wenedów, Ludnej i Łazienkowskiej.

Dodatkowo 13 sierpnia w godzinach 3:00-11:00 oraz 15 sierpnia w godzinach 8:00-15:00 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego. W tym czasie na moście nie będą zatrzymywały się również tramwaje. We wtorek w godzinach 13:00-16:00 zamknięty dla niezmotoryzowanych będzie także most Śląsko-Dąbrowski, a od godziny 12:30 do momentu oddania salutu armatniego nie będzie można przejść bulwarami nad Wisłą na wysokości Starówki.

Inne uroczystości

We wtorek, 15 sierpnia, o godzinie 10:00 zaplanowana jest msza w katedrze polowej Wojska Polskiego przy placu Krasińskich. Dwie godziny później, na placu Piłsudskiego, odbędzie się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Również te uroczystości będą wiązały się ze zmianami w ruchu i parkowaniu.

W ramach uroczystości wojskowego święta odbędzie się także bieg „Piątka z Żołnierzem” wokół PGE Narodowego. W godzinach 9:00-10:00 utrudnienia w ruchu będą występowały na ulicach Sokolej i zjeździe z alei Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie.

Od 10:00 do 13:00 zaplanowane jest także zgromadzenie publiczne pod katedrą praską przy ulicy Floriańskiej 3, a następnie przemarsz ulicami: Floriańską, Jagiellońską, przez plac Hallera, Dąbrowszczaków, Inżynierską, Stalową i Szwedzką przed budynek przy ulicy Szwedzkiej 2.

Zmiany w kursowaniu komunikacji

Sobotnia próba defilady i uroczystości we wtorek wpłyną także na kursowanie Warszawskiego Transportu Publicznego. W czasie zamknięcia mostów Gdańskiego i Śląsko-Dąbrowskiego, czyli w sobotę, 12 sierpnia i we wtorek, 15 sierpnia w godzinach 14:00-15:00 cztery linie autobusowe: 100, 160, 190, 409 i 500 będą musiały zmienić swoje trasy. Jeśli zamknięty zostanie ruch na mostach (taką decyzję mogą podjąć odpowiednie służby), to tramwaje linii: 1, 4, 6, 20, 23, 26, 28, 73, 78, 79, T będą kursowały w pętlach po obu stronach Wisły.

W czasie próby na Wisłostradzie, od soboty, 12 sierpnia od godziny 18:00 do godziny 11:00 w niedzielę oraz na czas organizacji uroczystości, czyli od godziny 20:00 w poniedziałek do 18:00 kolejnego dnia objazdami trasami objazdowymi będą kursowały linie: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185, 187, 517, N16, N33, N83.

Dodatkowo od 3:00 w nocy do 11:00 w niedzielę most Gdański zostanie zamknięty dla pieszych i rowerzystów, a tramwaje i autobusy nie będą się zatrzymywać na przystankach: Most Gdański 03 i 04 oraz Wybrzeże Helskie: 01, 02, 03 i 04.

W trakcie uroczystości na placu Piłsudskiego, czyli w godzinach 10:00-14:00, trasami objazdowymi pojadą autobusy linii: 100, 111, 116, 180, 503, 128, 175, 178, 518, 222.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień u dziecka z chorobą nowotworową

Kalendarz szczepień u dziecka z chorobą nowotworową. Dzieci chorujące na nowotwory mają osłabiony układ odpornościowy, są szczególnie narażone na infekcje, dlatego tak istotne jest stosowanie szczepień, które mogą pomóc w ochronie młodych pacjentów w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu. Proces ten wymaga jednak szczególnej ostrożności i precyzyjnego planowania harmonogramu szczepień, uwzględniając fazę choroby oraz wdrożone u dziecka terapie przeciwnowotworowe.

Wymiana sprzętu komputerowego w szkołach: Konieczny jest program i fundusze. Należy wesprzeć mniejsze placówki

Obowiązujące od 15 października przepisy zaktualizowały minimalne wymagania dotyczące m.in. sprzętu komputerowego w szkołach. Potrzebny jest kompleksowy program, który pozwoli na regularną wymianę sprzętu w pracowniach komputerowych. W celu dostosowania się do nowych przepisów konieczny jest dostęp do odpowiednich funduszy.

Seniorzy pojadą pociągami Intercity za złotówkę

Seniorzy pojadą pociągami Intercity za złotówkę. 14 listopada przypada światowy dzień seniora. Z tej okazji każdy, kto skończył 60 lat, będzie mógł tego dnia pojechać pociągiem PKP Intercity za złotówkę. Bilety są już w sprzedaży. 

Z czym mierzą się mieszkańcy Krakowa? A co im się podoba w tym mieście?

Czy mieszkańcy Krakowa są zadowoleni z życia w tym mieście? Jakie są ich największe bolączki? A co podoba im się najbardziej? Poznajmy wyniki z raportu "Barometr Krakowski".

REKLAMA

Urząd Statystyczny: Radom się wyludnia. 70 tys. mieszkańców mniej za 25 lat

Radom – podobnie jak inne miasta w woj. mazowieckim – ciągle się wyludnia - wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie. Ta tendencja będzie się utrzymywać. Według prognoz w 2060 r. w tym mieście żyć będzie 126 tys. osób, o 70 tys. mniej niż obecnie, a o 45 proc. mniej niż 25 lat temu.

35 196 zł dofinansowania kosztów rocznego pobytu w warsztacie terapii zajęciowej oraz 38 000 zł dofinansowania kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej [Projekt rozporządzenia]

35 196 zł dofinansowania kosztów rocznego pobytu w warsztacie terapii zajęciowej oraz 38 000 zł dofinansowania kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ws. algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom wojewódzkim i powiatowym.

Na tym lotnisku masz tylko trzy minuty na przytulenie bliskiej osoby na pożegnanie

Trzyminutowy limit przytuleń, dla osób żegnających swoich bliskich wprowadziło lotnisko Dunedin w Nowej Zelandii

Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego?

Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego? Jakie trzeba spełniać warunki, by móc wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego? Czy należy przebyć odpowiednie szkolenie?

REKLAMA

ZNP do min. edukacji B. Nowackiej wysłał ich aż 14. Chyba wszystkie postulaty nauczyciele przegrali (na dziś) [Lista]

Nie udały się negocjacje rządu z nauczycielami. Zamiast 15% podwyżki w 2025 r. jest 5%. Nie ma wynagrodzeń za wycieczki i dodatku za trudne warunku pracy dla wszystkich nauczycieli (dziś tylko w wybranych placówkach edukacyjnych). Nie wiadomo od kiedy powiązanie pensji nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

MS i MEN: Ze szkół zniknie problem z wycieczkami, basenem, kinem, teatrem, prelekcjami na lekcjach [Nowelizacja]

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało nowelizację przepisów wprowadzających nakaz sprawdzania m.in. rodziców pod kątem bycia przez nich przestępcami seksualnymi. Sprawdzali to dyrektorzy szkół i przedszkoli w rejestrach takich przestępców, a sami rodzice przynosili zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Dodatkowo musieli za te zaświadczenia płacić. Czas na zmiany tych zasad. Oficjalnie prowadzi je Ministerstwo Sprawiedliwości, ale istotną rolę pełni też Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), do którego spłynęło dużo zawiadomień o wadliwości nowych przepisów od dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli i zbulwersowanych rodziców. 

REKLAMA