REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach

REKLAMA

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, wypłacane jest we wszystkich jednostkach sfery budżetowej, a także w zakładach, w których obowiązek jego wypłaty wprowadzają przepisy wewnątrzzakładowe. To dodatkowe wynagrodzenie jest oczywiście ważne dla pracowników, ale szczególnie dotyczy pracodawców, głównie z powodu rozbieżności w zasadach wypłaty i rozliczania trzynastek.

Listopadowy Poradnik Samorządowca pt. „Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach. Naliczanie, opodatkowanie, terminy” jest zbiorem odpowiedzi ekspertów na najważniejsze i najczęściej pojawiające się pytania czytelników o dodatkowe wynagrodzenie roczne.

REKLAMA

Najwięcej zgłaszanych problemów dotyczy uprawnień do tego świadczenia, ustalenia jego wysokości i terminów rozliczenia. Wątpliwości budzi też kwestia wypłaty trzynastki byłym i zmarłym pracownikom, a także podatki i składki na ubezpieczenie społeczne związane z tym wynagrodzeniem.

REKLAMA

Całą gamę pytań otrzymujemy od nauczyli, ponieważ w ich przypadku kwestia wypłaty trzynastek jest bardzo zawiła i zależy od wielu czynników, m.in. od daty zatrudnienia czy rodzaju umowy. Rozbieżności przy tej grupie zawodowej wynikają też z różnych interpretacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co prawda, wypłata trzynastek musi nastąpić nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie – czyli pracodawca powinien to zrobić do 31 marca – lecz już dziś warto zapoznać się z zasadami ich naliczenia, księgowania i wypłaty. Dlatego też listopadowy Poradnik jest doskonałym narzędziem pracy w każdej jednostce wypłacającej dodatkowe wynagrodzenie roczne.

REKLAMA

Istotną kwestią poruszaną w Poradniku jest nabycie przez pracownika prawa do trzynastej pensji. Często pracodawcy mają wątpliwości, kiedy to dodatkowe wynagrodzenie należy się pełnej wysokości. Otóż prawo do całej trzynastki pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, ale prawo do tego świadczenia przysługuje także wówczas, gdy okres pracy był krótszy, musi jednak wynosić co najmniej 6 miesięcy. W Poradniku prezentujemy konkretne przykłady zatrudnienia pracownika z wyliczeniem podstawy wymiaru trzynastki i przywołujemy liczne orzecznictwo na potwierdzenie słuszności obliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasi eksperci otrzymują też pytania z zakresu rozliczania i księgowania trzynastek. Głównym problemem jest określenie, kiedy dodatkowe wynagrodzenie roczne stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy – czy np. w momencie jego wypłaty, nawet jeżeli jest należne za okresy wcześniejsze. Jak się okazuje wynagrodzenie takie jest kosztem dopiero w miesiącu wypłaty, nie zaś w miesiącu, za który było należne. Dodatkowe wynagrodzenie roczne ujmuje się w księgach rachunkowych (w koszty) roku, którego ono dotyczy, czyli trzynastkę naliczoną w 2011 roku za ubiegły rok należy ująć w księgach pod datą 31 grudnia 2010 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA