Jakie prace uprawniają do emerytur pomostowych
Aktualizacja: 01.12.2010
Kwalifikowanie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, których wykonywanie uprawnia do emerytury pomostowej, często przysparza kłopotów. Dotyczy to także przedsiębiorstw należących do samorządów. »
Jak przedsiębiorstwo powinno rozliczyć upominki dla pracowników
Aktualizacja: 01.12.2010
W wielu instytucjach i zakładach pracy pracownicy i ich bliscy otrzymują prezenty. Jak wyliczyć kwotę podatku, aby pomniejszyć przychód pracownika w PIT-11? »
Poradnik Samorządowca - Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 07.12.2010
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, wypłacane jest we wszystkich jednostkach sfery budżetowej, a także w zakładach, w których obowiązek jego wypłaty wprowadzają przepisy wewnątrzzakładowe. To dodatkowe wynagrodzenie jest oczywiście ważne dla pracowników, ale szczególnie dotyczy pracodawców, głównie z powodu rozbieżności w zasadach wypłaty i rozliczania trzynastek. »
Praktyczne ujęcie funkcjonowania służby przygotowawczej
Aktualizacja: 15.11.2010
Służba przygotowawcza nabiera szczególnego znaczenia w dobie kryzysu dotykającego także sektor jednostek finansów publicznych. Przy ograniczonych lub braku możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków na rozwój administracji wartością jest fachowe podejście do inwestowania w kapitał ludzki, nie tylko w wymiarze finansowym. »
Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Aktualizacja: 15.11.2010
Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych. »
Poradnik Samorządowca - Gospodarowanie nieruchomościami samorządowymi
Aktualizacja: 02.11.2010
Nieruchomości stanowią najważniejszy składnik majątku jednostek samorządu terytorialnego. Z jednej strony jest to spowodowane znaczną wartością nieruchomości w stosunku do innych składników majątków samorządowych. Z drugiej strony, w wielu przypadkach sprzedaż nieruchomości nadal jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania dochodów do budżetów samorządowych. »
Obowiązki audytora wewnętrznego wobec oszustw
Aktualizacja: 02.11.2010
Audytorzy wewnętrzni powinni umieć oszacować ryzyko oszustwa i ocenić sposób zarządzania tym ryzykiem w organizacji. Nie muszą natomiast umieć wykrywać tego typu nieprawidłowości. »
Potencjał i aktywność małopolskich gmin
Aktualizacja: 02.11.2010
Przez 20 lat funkcjonowania samorządu w Polsce wiele gmin wykorzystało swoją szansę i stworzyło dogodne warunki do mieszkania, inwestowania i odpoczynku. A dzięki wsparciu z Unii Europejskiej ich plany rozwojowe są jeszcze większe. »
Będą nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej
Aktualizacja: 18.10.2010
Przy obecnym nasileniu działań proekologicznych, szczególnie w zakresie oszczędności energii oraz odnawialnych źródeł energii, nie ma chyba podmiotu, który stałby obojętnie wobec tych wyzwań. Tematykę ekologiczną z powodzeniem od lat realizują m.in. samorządy. Obecnie państwo i Unia Europejska stawiają przed nimi nowe wyzwanie – zwiększenie efektywności energetycznej. »
Umowa cywilnoprawna z dyrektorem instytucji kultury
Aktualizacja: 18.10.2010
Są sytuacje, kiedy w jednej instytucji dochodzi do zawarcia umowy o pracę i kilku innych umów, np. o dzieło z tą samą osobą. Czy jest to możliwe w przypadku dyrektora gminnej biblioteki? »
Poradnik Samorządowca - Przekształcenia w służbie zdrowia
Aktualizacja: 08.10.2010
W ostatnich latach gminy, powiaty i województwa poszukują sposobów pozwalających na rozwiązanie problemów, jakich przysparzają im samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, którymi „obdarzyło” je państwo. »
NIK sprawdziła stan przygotowań do EURO 2012
Aktualizacja: 01.10.2010
Budowa stadionów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2010 nie jest zagrożona. Jednak w przypadku przedsięwzięć komunikacyjnych występują opóźnienia, których nie uda się już nadrobić. Za część z nich odpowiadają samorządy. »
Kolejne możliwości gmin w walce z dłużnikami
Aktualizacja: 01.10.2010
Od 14 czerwca 2010 r. z możliwości zgłoszenia do Biura Informacji Gospodarczej może skorzystać każda osoba prywatna. Do tej pory korzystały z niej jedynie firmy i instytucje. Teraz również osoby prywatne mogą wpisywać do rejestru dłużników zalegających z płatnością alimentów. »
Co daje komunikacja i partycypacja społeczna
Aktualizacja: 21.09.2010
Konsultacje społeczne nie są prostym sposobem na podejmowanie decyzji. Umożliwiają jednak przygotowanie np. inwestycji dostosowanych do potrzeb mieszkańców, zwiększają poziom legitymizacji i zaangażowania społecznego, co pozwala w wielu przypadkach zaoszczędzić środki finansowe i czas. »
Aktualizacja: 21.09.2010
Obowiązujące od ubiegłego roku przepisy pozwalają strażnikom miejskim na karanie przestępstw pospolitych mandatami. Wpływy z tych mandatów mogą być dodatkowym źródłem dochodów budżetu samorządowego. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.
Spółka Doradztwa Podatkowego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »