REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

Laptop dla czwartoklasisty - rząd wyjaśnia szczegóły
Laptop dla czwartoklasisty - rząd wyjaśnia szczegóły

REKLAMA

REKLAMA

1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

Laptop dla czwartoklasisty - rząd wyjaśnia szczegóły

Sprzęt ma trafić do szkół we wrześniu. KPRM w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśnia, że projektowana ustawa zakłada zakup sprzętu dla uczniów klas IV nie tylko w tym roku, ale też w latach kolejnych. 

REKLAMA

Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne

Inwestycja pod nazwą: "Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne" obejmuje zakup co najmniej 465 tys. przenośnych komputerów do użytku nauczycieli i co najmniej 735 tys. laptopów do użytku uczniów.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodzić będą z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - 2 464 495 505,61 zł, a ze środków budżetu państwa na pokrycie wydatków związanych zpodatkiem VAT - 407 851 846, 00 zł. W kolejnych latach zakup ma być kontynuowany ze środków budżetu państwa.

Laptop dla uczniów szkół publicznych i niepublicznych

KPRM zapewnia, że sprzęt otrzymają wszyscy uczniowie klas IV "bez rozróżnienia na uczniów szkół publicznych i niepublicznych". Nie będzie też różnicowania uczniów ze względu na narodowość - pisze KPRM, odpowiadając na pytanie, czy sprzęt otrzymają także dzieci uczęszczające do polskich placówek szkolnych, będące uchodźcami z Ukrainy.

"Uczniowie-cudzoziemcy korzystają z nauki i opieki we wszystkich typach publicznych przedszkoli i szkół do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej na warunkach dotyczących obywateli polskich" - podkreślono w odpowiedzi podpisanej przez podsekretarza stanu Pawła Lewandowskiego.

Posłowie pytali też "jak uregulowane będą kwestie przekazania sprzętu dzieciom, które w polskim systemie szkolnym na skutek różnych zdarzeń np. przeprowadzki z Wielkiej Brytanii,znalazły się w ciągu roku szkolnego".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Co do zasady planujemy, aby sprzęt podążał za uczniem, również w przypadku zmiany klasy lub szkoły. W sytuacji przyjęcia przez szkołę w trakcie roku ucznia, którego rocznik został wyposażony w laptopy, a nie uzyskał tego laptopa np. z uwagi na pobieranie nauki w szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa, organ prowadzący szkołę będzie zobowiązany do zapewnienia takiemu uczniowi sprzętu" - informuje KPRM.

Mechanizm refundacji zakupu sprzętu przez organ prowadzący niepubliczną szkołę podstawową oraz dostarczanie sprzętu organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe zostaną określone w projektowanej ustawie.

Sprzęt będzie przekazywany uczniom za pośrednictwem organów prowadzących szkoły i ma służyć "uczniowi od IV klasy szkoły podstawowej bezterminowo". 

"Za administrowanie sprzętem, tj. przekazywanie laptopów w użytkowanie ucznia, odpowiedzialna będzie komórka właściwa do spraw administrowania majątkiem w organie prowadzącym szkołę" - informuje KPRM.

Laptop z systemem operacyjnym

Komputer będzie dostarczony z system operacyjnym. KPRM planuje też uruchomienie portalu zgłoszeniowego, który pozwoli "zgłaszać użytkownikom (uczniom posiadającym przedmiotowy sprzęt) problemy techniczne i pomóc użytkownikom w ich rozwiązaniu".

Posłowie pytali też, czy planowane jest stworzenie platformy do nauki zdalnej "celem umożliwienia nauczycielowi kontaktu z uczniem za pomocą otrzymanego sprzętu".

Lewandowski odpowiada, że nie ma takich planów bowiem funkcjonuje już Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE) – dostępna pod adresem zpe.gov.pl, "która została udostępniona w 2019 r. i jest przyjaznym, bezpiecznym oraz profesjonalnym narzędziem rekomendowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do wykorzystania przez szkoły w realizacji procesu kształcenia, w tym podczas kształcenia na odległość".

"Trwają również prace nad serwisem edukacja.gov.pl. Jest to program cyfrowych zmian w edukacji, którego celem jest zwiększenie efektywności procesów edukacyjnych poprzez dostarczenie nowych, cyfrowych narzędzi w czterech obszarach: skutecznego nauczania, komunikacji, zarządzania i analizy oraz ułatwienie załatwiania spraw. Serwis edukacja.gov będzie oferował szeroki zakres usług edukacyjnych w jednym miejscu. Pierwsze funkcjonalności serwisu będą dostępne już w 2023 r. Obydwa narzędzia są bezpłatne i dostępne dla wszystkich uczniów i nauczycieli" - informuje KPRM.

Kancelaria premiera podaje jednocześnie, że w związku z przekazaniem laptopów, nie są planowane dodatkowe środki dla nauczycieli .

"Zakup komputerów dla uczniów nie będzie powodował zwiększenia obowiązków nauczycieli, dlatego nie planujemy dodatkowych środków dla nauczycieli (...)" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

KPRM zapewnia, że barierą w wykorzystaniu sprzętu nie będzie brak dostępu do internetu na terenach wiejskich.

"W zakresie infrastruktury dostępu do internetu szerokopasmowego dla szkół, od 2017 r.funkcjonuje program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). (...) Przede wszystkim jego celem jest zapewnienie szkołom bezpłatnego i bezpiecznego podłączenia do szybkiego łącza o symetrycznej przepustowości minimum 100 Mb/s." - przypomina kancelaria premiera.

"Przed uruchomieniem programu tylko 10 proc. szkół w Polsce miało dostęp do internetu o przepustowości powyżej 100 Mb/s, teraz po pięciu latach wdrażania taki dostęp ma 90 proc. szkół; zgodnie ze stanem na dzień 24 lutego 2023 r. w ramach OSE liczba podłączonych szkół/lokalizacji posiadających pełne podłączenia do sieci OSE (czyli tam gdzie zainstalowano sprzęt OSE i uruchomiono usługi OSE) ma miejsce w 20 506 szkołach" - informuje KPRM i przypomina, że do OSE może dołączyć każda chętna szkoła.

Szybki Internet

Jednocześnie KPRM wskazuje, że w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie dalszych inwestycji z różnych środków: w ramach KPO zaprogramowano do 2026 r. kwotę 1,2 mld euro (z części grantowej) na interwencję mającą na celu eliminację wykluczenia cyfrowego w kontekście dostępu do szybkiego internetu.

"W ramach KPO dostęp do internetu szerokopasmowego uzyska co najmniej 931 tys. gospodarstw domowych. Ponadto w Krajowym Planie Odbudowy zabezpieczono 1,4 mld euro (z części pożyczkowej) na wsparcie budowy infrastruktury sieci 5G lub poprawę jakości funkcjonowania sieci 4G w obszarach wiejskich; w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) zaprogramowano do 2030 r. kwotę 0,8 mld euro na interwencję mającą na celu eliminację wykluczenia cyfrowego w kontekście dostępu do szybkiego internetu. W ramach FERC dostęp do internetu szerokopasmowego uzyska co najmniej 690 tys. gospodarstw domowych oraz ponad 135 tys. przedsiębiorstw" - wyliczono w odpowiedzi na interpelację.

Dodatkowo KPRM przypomina, że dostęp do internetu na terenach wiejskich jest badany co rok przez GUS, a z badań tych wynika że w 2022 r. 99,9 proc. gospodarstw domowych z dziećmi do 16 roku życia posiadało dostęp do internetu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA