Darowizna na krwiodawstwo
REKLAMA
REKLAMA
Darowizny na krwiodawstwo
Jesteś honorowym dawcą krwi? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi
Ulga na krwiodawstwo
Z ulgi skorzystasz, jeśli oddałeś krew lub jej składniki (jesteś honorowym dawcą krwi).
Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).
Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.
Jak obliczyć ulgę dla krwiodawcy?
Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.
Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.
Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:
- określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
- kultu religijnego,
- przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
- kształcenia zawodowego.
Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu.„Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.
Nie odliczasz darowizn, które:
- zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
- odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
- zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Uwaga: Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.
Jak dokumentować prawo do ulgi dla krwiodawcy?
Wysokość darowizny udokumentujesz zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi (czyli z RCKiK). W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.
Jakie zeznanie złożyć, aby skorzystać z ulgi?
Złóż zeznanie:
- PIT-37 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
- PIT-36 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej
z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika; - PIT-28 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy)
- z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).
Pytania i odpowiedzi
Limit darowizn, które możesz odliczyć od dochodu wynosi 900 zł (tj. 6% z 15.000 zł). Możesz więc odliczyć od dochodu obydwie darowizny.
Tak, możesz. Ozdrowieńcy, którzy oddają honorowo krew lub jej składniki (np. osocze) są honorowymi dawcami krwi i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa.
Podstawa prawna
- art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)
- art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.