REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Krajowa Izba Biur Rachunkowych postuluje przesunięcie terminów rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Wnioski skierowała do ZUS i Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Pismo przedstawicieli księgowych do ZUS  

Do

Pani Gertruda Uścińska
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Szanowna Pani Prezes,

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu biur rachunkowych, które zrzesza oraz płatników składek, których usługowo obsługują biura rachunkowego wnosi o wyjaśnienia w przedmiocie działania programu Płatnik oraz platformy PUE ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres rozliczeniowy kwiecień 2023 r. jest pierwszym okresem, w którym ma miejsce roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

REKLAMA

Termin na złożenie deklaracji za kwiecień 2022 r. przypada na okres od 1 maja do 22 maja. Jest to zaledwie 14 dni roboczych, w których obok przygotowania bieżącego rozliczenia obejmującego miesiąc kwiecień należy rozliczyć składkę zdrowotną za rok 2022. 

Blok dotyczący rozliczenia rocznego wraz z aktualnym drukiem ZUS DRA został udostępniony 28 kwietnia 2023 r., a zatem płatnikom składek a także biurom rachunkowym obsługujących płatników składek został udostępniony dosłownie w przeddzień realizacji nowego obowiązku.

Powyższe byłoby do zaakceptowania gdyby od dnia 1 maja br. program Płatnik działał w sposób prawidłowy i umożliwiający realizację ustawowych obowiązków. Niestety, nie ma to miejsca. Pierwszy tydzień miesiąca maja, to liczne aktualizacje programu Płatnik, które nie tylko stanowiły przeszkodę w sporządzeniu rozliczenia rocznego, ale dodatkowo wprowadziły dodatkowe utrudnienia dotyczące bieżących rozliczeń i zgłoszeń do ubezpieczeń.

Wprowadzenie ograniczenia polegającego na braku możliwości wysyłki kompletu dokumentów zgłoszeniowych ZWUA i ZUA w tak kluczowym czasie jest nie do zaakceptowania.

REKLAMA

Dla wielu ubezpieczonych, w szczególności objętych kodem 05 90 terminowe złożenie formularzy rejestracyjnych jest warunkiem do preferencji w wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Podobnie w przypadku ubezpieczonych, którzy deklarują chęć przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnego chorobowego – terminowe zgłoszenie do ubezpieczeń jest warunkiem objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wpływa na prawo do
świadczeń. Wprowadzenie utrudnień w tym zakresie jest działaniem na szkodę ubezpieczonych.

Od momentu udostępnienia aktualizacji oprogramowania Płatnik w dniu 28 kwietnia 2023 r. do dnia dzisiejszego 08 maja 2023r. występują skumulowane problemy z wysyłką zestawów do ZUS, bieżącą pracę uniemożliwiają błędy krytyczne a fakt pojawiania się kolejnych nowych metryk i kolejnych aktualizacji oprogramowania przesuwa możliwość realizacji obowiązków w czasie.

Fakt, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieszcza na stronie www informacje o sposobach rozwiązania problemów nie jest dla płatników żadnym ułatwieniem. Problemy te powinny być usunięte po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a niecedowane na ubezpieczonych. Także platforma PUE ZUS działa w sposób wadliwy. Otrzymujemy setki zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu portalu PUE ZUS i komunikacji elektronicznej. Nadto planowanie w
tak newralgicznym okresie przerw w dostępie do portalu jest niedopuszczalne.

Wszelkie powyższe działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są na szkodę ubezpieczonych i nie powinny mieć miejsca.

Program Płatnik oraz platforma PUE ZUS powinny działać bezbłędnie i bez ograniczeń dostępu od dnia 1 maja by umożliwić płatnikom realizację nowych i skomplikowanych obowiązków.

Prosimy o przedstawienie stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazującego, jakie będą podejmowane działania wobec płatników i ubezpieczonych, którym realizację obowiązków lub uprawnień uniemożliwi wadliwe działanie wskazanych programów i aplikacji np., jakie będzie postępowanie wobec płatnika, który na skutek wadliwego działania aplikacji nie złoży w terminie wniosku o zwrot nadpłaconych składek i przedstawi na tę okoliczność
stosowne dowody np. screen ze strony ZUS z komunikatem błędu?

Zwracamy uwagę, iż fakt złożenia deklaracji DRA wiążę się z koniecznością jej przetworzenia przez system zanim wynik obliczeń wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty zostanie umieszczony na platformie PUE ZUS. Nie odbywa się to w czasie rzeczywistym. Czynność trwa od doby do dwóch dni – zakładając, iż w działaniu aplikacji PUE ZUS nie dochodzi do nieprawidłowości.

Należy mieć na uwadze, iż większość deklaracji wpłynie do ZUS ostatniego dnia wyznaczonego terminu tj. 22 maja. To zaś oznacza, iż większość ubezpieczonych uprawnionych do zwrotu będzie podejmowało próbę logowania i zaakceptowania wniosku w okresie od 23 maja do 1 czerwca. To zaledwie kilka dni, w trakcie, których – co należy podkreślić sporządzane są listy płac i tysiące biur korzysta z platformy by zweryfikować absencje chorobowe. 

Nauczeni doświadczeniem, jesteśmy przekonani, iż będą występowały w tym czasie utrudnienia w dostępnie do platformy. Dostrzegamy realne ryzyko, braku dostępu do PUE ZUS, co skutecznie uniemożliwi terminowe złożenie wniosku ubezpieczonym.

W piśmie do Ministerstwa Zdrowia  KIBR wnosi o przesunięcie terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA