REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Krajowa Izba Biur Rachunkowych postuluje przesunięcie terminów rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Wnioski skierowała do ZUS i Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Pismo przedstawicieli księgowych do ZUS  

Do

Pani Gertruda Uścińska
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Szanowna Pani Prezes,

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu biur rachunkowych, które zrzesza oraz płatników składek, których usługowo obsługują biura rachunkowego wnosi o wyjaśnienia w przedmiocie działania programu Płatnik oraz platformy PUE ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres rozliczeniowy kwiecień 2023 r. jest pierwszym okresem, w którym ma miejsce roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

REKLAMA

Termin na złożenie deklaracji za kwiecień 2022 r. przypada na okres od 1 maja do 22 maja. Jest to zaledwie 14 dni roboczych, w których obok przygotowania bieżącego rozliczenia obejmującego miesiąc kwiecień należy rozliczyć składkę zdrowotną za rok 2022. 

Blok dotyczący rozliczenia rocznego wraz z aktualnym drukiem ZUS DRA został udostępniony 28 kwietnia 2023 r., a zatem płatnikom składek a także biurom rachunkowym obsługujących płatników składek został udostępniony dosłownie w przeddzień realizacji nowego obowiązku.

Powyższe byłoby do zaakceptowania gdyby od dnia 1 maja br. program Płatnik działał w sposób prawidłowy i umożliwiający realizację ustawowych obowiązków. Niestety, nie ma to miejsca. Pierwszy tydzień miesiąca maja, to liczne aktualizacje programu Płatnik, które nie tylko stanowiły przeszkodę w sporządzeniu rozliczenia rocznego, ale dodatkowo wprowadziły dodatkowe utrudnienia dotyczące bieżących rozliczeń i zgłoszeń do ubezpieczeń.

Wprowadzenie ograniczenia polegającego na braku możliwości wysyłki kompletu dokumentów zgłoszeniowych ZWUA i ZUA w tak kluczowym czasie jest nie do zaakceptowania.

REKLAMA

Dla wielu ubezpieczonych, w szczególności objętych kodem 05 90 terminowe złożenie formularzy rejestracyjnych jest warunkiem do preferencji w wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Podobnie w przypadku ubezpieczonych, którzy deklarują chęć przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnego chorobowego – terminowe zgłoszenie do ubezpieczeń jest warunkiem objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wpływa na prawo do
świadczeń. Wprowadzenie utrudnień w tym zakresie jest działaniem na szkodę ubezpieczonych.

Od momentu udostępnienia aktualizacji oprogramowania Płatnik w dniu 28 kwietnia 2023 r. do dnia dzisiejszego 08 maja 2023r. występują skumulowane problemy z wysyłką zestawów do ZUS, bieżącą pracę uniemożliwiają błędy krytyczne a fakt pojawiania się kolejnych nowych metryk i kolejnych aktualizacji oprogramowania przesuwa możliwość realizacji obowiązków w czasie.

Fakt, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieszcza na stronie www informacje o sposobach rozwiązania problemów nie jest dla płatników żadnym ułatwieniem. Problemy te powinny być usunięte po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a niecedowane na ubezpieczonych. Także platforma PUE ZUS działa w sposób wadliwy. Otrzymujemy setki zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu portalu PUE ZUS i komunikacji elektronicznej. Nadto planowanie w
tak newralgicznym okresie przerw w dostępie do portalu jest niedopuszczalne.

Wszelkie powyższe działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są na szkodę ubezpieczonych i nie powinny mieć miejsca.

Program Płatnik oraz platforma PUE ZUS powinny działać bezbłędnie i bez ograniczeń dostępu od dnia 1 maja by umożliwić płatnikom realizację nowych i skomplikowanych obowiązków.

Prosimy o przedstawienie stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazującego, jakie będą podejmowane działania wobec płatników i ubezpieczonych, którym realizację obowiązków lub uprawnień uniemożliwi wadliwe działanie wskazanych programów i aplikacji np., jakie będzie postępowanie wobec płatnika, który na skutek wadliwego działania aplikacji nie złoży w terminie wniosku o zwrot nadpłaconych składek i przedstawi na tę okoliczność
stosowne dowody np. screen ze strony ZUS z komunikatem błędu?

Zwracamy uwagę, iż fakt złożenia deklaracji DRA wiążę się z koniecznością jej przetworzenia przez system zanim wynik obliczeń wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty zostanie umieszczony na platformie PUE ZUS. Nie odbywa się to w czasie rzeczywistym. Czynność trwa od doby do dwóch dni – zakładając, iż w działaniu aplikacji PUE ZUS nie dochodzi do nieprawidłowości.

Należy mieć na uwadze, iż większość deklaracji wpłynie do ZUS ostatniego dnia wyznaczonego terminu tj. 22 maja. To zaś oznacza, iż większość ubezpieczonych uprawnionych do zwrotu będzie podejmowało próbę logowania i zaakceptowania wniosku w okresie od 23 maja do 1 czerwca. To zaledwie kilka dni, w trakcie, których – co należy podkreślić sporządzane są listy płac i tysiące biur korzysta z platformy by zweryfikować absencje chorobowe. 

Nauczeni doświadczeniem, jesteśmy przekonani, iż będą występowały w tym czasie utrudnienia w dostępnie do platformy. Dostrzegamy realne ryzyko, braku dostępu do PUE ZUS, co skutecznie uniemożliwi terminowe złożenie wniosku ubezpieczonym.

W piśmie do Ministerstwa Zdrowia  KIBR wnosi o przesunięcie terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA