REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.
KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Krajowa Izba Biur Rachunkowych postuluje przesunięcie terminów rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Wnioski skierowała do ZUS i Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Pismo przedstawicieli księgowych do ZUS  

Do

Pani Gertruda Uścińska
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Szanowna Pani Prezes,

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu biur rachunkowych, które zrzesza oraz płatników składek, których usługowo obsługują biura rachunkowego wnosi o wyjaśnienia w przedmiocie działania programu Płatnik oraz platformy PUE ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres rozliczeniowy kwiecień 2023 r. jest pierwszym okresem, w którym ma miejsce roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

REKLAMA

Termin na złożenie deklaracji za kwiecień 2022 r. przypada na okres od 1 maja do 22 maja. Jest to zaledwie 14 dni roboczych, w których obok przygotowania bieżącego rozliczenia obejmującego miesiąc kwiecień należy rozliczyć składkę zdrowotną za rok 2022. 

Blok dotyczący rozliczenia rocznego wraz z aktualnym drukiem ZUS DRA został udostępniony 28 kwietnia 2023 r., a zatem płatnikom składek a także biurom rachunkowym obsługujących płatników składek został udostępniony dosłownie w przeddzień realizacji nowego obowiązku.

Powyższe byłoby do zaakceptowania gdyby od dnia 1 maja br. program Płatnik działał w sposób prawidłowy i umożliwiający realizację ustawowych obowiązków. Niestety, nie ma to miejsca. Pierwszy tydzień miesiąca maja, to liczne aktualizacje programu Płatnik, które nie tylko stanowiły przeszkodę w sporządzeniu rozliczenia rocznego, ale dodatkowo wprowadziły dodatkowe utrudnienia dotyczące bieżących rozliczeń i zgłoszeń do ubezpieczeń.

Wprowadzenie ograniczenia polegającego na braku możliwości wysyłki kompletu dokumentów zgłoszeniowych ZWUA i ZUA w tak kluczowym czasie jest nie do zaakceptowania.

REKLAMA

Dla wielu ubezpieczonych, w szczególności objętych kodem 05 90 terminowe złożenie formularzy rejestracyjnych jest warunkiem do preferencji w wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Podobnie w przypadku ubezpieczonych, którzy deklarują chęć przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnego chorobowego – terminowe zgłoszenie do ubezpieczeń jest warunkiem objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wpływa na prawo do
świadczeń. Wprowadzenie utrudnień w tym zakresie jest działaniem na szkodę ubezpieczonych.

Od momentu udostępnienia aktualizacji oprogramowania Płatnik w dniu 28 kwietnia 2023 r. do dnia dzisiejszego 08 maja 2023r. występują skumulowane problemy z wysyłką zestawów do ZUS, bieżącą pracę uniemożliwiają błędy krytyczne a fakt pojawiania się kolejnych nowych metryk i kolejnych aktualizacji oprogramowania przesuwa możliwość realizacji obowiązków w czasie.

Fakt, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieszcza na stronie www informacje o sposobach rozwiązania problemów nie jest dla płatników żadnym ułatwieniem. Problemy te powinny być usunięte po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a niecedowane na ubezpieczonych. Także platforma PUE ZUS działa w sposób wadliwy. Otrzymujemy setki zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu portalu PUE ZUS i komunikacji elektronicznej. Nadto planowanie w
tak newralgicznym okresie przerw w dostępie do portalu jest niedopuszczalne.

Wszelkie powyższe działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są na szkodę ubezpieczonych i nie powinny mieć miejsca.

Program Płatnik oraz platforma PUE ZUS powinny działać bezbłędnie i bez ograniczeń dostępu od dnia 1 maja by umożliwić płatnikom realizację nowych i skomplikowanych obowiązków.

Prosimy o przedstawienie stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazującego, jakie będą podejmowane działania wobec płatników i ubezpieczonych, którym realizację obowiązków lub uprawnień uniemożliwi wadliwe działanie wskazanych programów i aplikacji np., jakie będzie postępowanie wobec płatnika, który na skutek wadliwego działania aplikacji nie złoży w terminie wniosku o zwrot nadpłaconych składek i przedstawi na tę okoliczność
stosowne dowody np. screen ze strony ZUS z komunikatem błędu?

Zwracamy uwagę, iż fakt złożenia deklaracji DRA wiążę się z koniecznością jej przetworzenia przez system zanim wynik obliczeń wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty zostanie umieszczony na platformie PUE ZUS. Nie odbywa się to w czasie rzeczywistym. Czynność trwa od doby do dwóch dni – zakładając, iż w działaniu aplikacji PUE ZUS nie dochodzi do nieprawidłowości.

Należy mieć na uwadze, iż większość deklaracji wpłynie do ZUS ostatniego dnia wyznaczonego terminu tj. 22 maja. To zaś oznacza, iż większość ubezpieczonych uprawnionych do zwrotu będzie podejmowało próbę logowania i zaakceptowania wniosku w okresie od 23 maja do 1 czerwca. To zaledwie kilka dni, w trakcie, których – co należy podkreślić sporządzane są listy płac i tysiące biur korzysta z platformy by zweryfikować absencje chorobowe. 

Nauczeni doświadczeniem, jesteśmy przekonani, iż będą występowały w tym czasie utrudnienia w dostępnie do platformy. Dostrzegamy realne ryzyko, braku dostępu do PUE ZUS, co skutecznie uniemożliwi terminowe złożenie wniosku ubezpieczonym.

W piśmie do Ministerstwa Zdrowia  KIBR wnosi o przesunięcie terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA