ZUS przypomina: przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną mogą się ubiegać o zwrot
REKLAMA
REKLAMA
Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.
REKLAMA
ZUS przypomina: przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną mogą się ubiegać o zwrot
"Część przedsiębiorców będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek, który zostanie utworzymy na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Należy sprawdzić i podpisać dokument, a następnie wysłać go do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia" – wyjaśnił w wypowiedzi dla PAP rzecznik ZUS.
REKLAMA
Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach pomiędzy formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przekazanych do ZUS, a formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych dla celów podatkowych.
Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik i od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 r. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.
Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca się składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.