REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Artur Syrowy
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Szkoła jako podatnik VAT
Szkoła jako podatnik VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.

Szkoły, ośrodki sportu i rekreacji i inne gminne jednostki budżetowe – nie są podatnikami VAT

REKLAMA

Takie wnioski płyną z uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 1/13, http://orzeczenia.nsa.gov.pl). Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął w ten sposób spór dotyczący tego, czy gminna jednostka budżetowa wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Uchwała NSA burzy jednak system od lat panujący w samorządach. Co więcej, rodzi ona konsekwencje zarówno po stronie samorządów, ale też przedsiębiorców którzy np. kupowali usługi świadczone przez gminne jednostki budżetowe.

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013r. zwrócił uwagę, że cechą charakterystyczną jednostek budżetowych jest to, że nie mają one własnego mienia i dysponują jedynie wyodrębnioną i przekazaną w zarząd częścią majątku jednostki samorządu terytorialnego, która jest wyposażona w osobowość prawną. Jednostka budżetowa mimo wyodrębnienia organizacyjnego, nie prowadzi działalności gospodarczej niezależnie od gminy. Wszystkie czynności wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych, które mogą być opodatkowane VAT jednostka wykonuje w imieniu i na rzecz gminy, w ramach limitu środków przyznanych na dany rok w uchwale budżetowej.

NSA podkreślił również odrębność samorządowych jednostek budżetowych w zakresie podmiotowości na gruncie podatku VAT od samorządowych zakładów budżetowych, oraz spółek prawa handlowego. Nie zostało to wskazane wprost, ale wydaje się, że NSA dopuścił możliwość funkcjonowania samorządowego zakładu budżetowego jako podatnika VAT (w takiej formie działają np. zakłady działalności komunalnej).

Zobacz również: Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT nowa uchwała NSA

REKLAMA

Dotychczas gminne jednostki budżetowe (np. szkoły, przedszkola, żłobki, ośrodki sportu i rekreacji) na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową. W konsekwencji, aktualnie na fakturze dokumentującej wynajęcie np. sali gimnastycznej przez szkołę powinny znaleźć się dane miasta (lub gminy), bo to ono będzie faktycznym podatnikiem.

Nieprawidłowe będzie też wystawianie faktur VAT przez przedsiębiorców na gminne jednostki budżetowe. Przykładowo, faktura za dostawę sprzętu sportowego, lub na wykonanie remontu szkoły powinna zostać wystawiona na miasto (gminę) a nie na szkołę.

Po raz kolejny mamy do czynienia z daleko idącymi konsekwencjami dla podatników, w związku ze zmianą linii interpretacyjnej. Nie zmieniły się przepisy podatkowe, a mimo to dotychczasowe rozliczenia w związku z uchwałą NSA mogą zostać zakwestionowane przez organy podatkowe.

Podatnikom pozostaje liczyć na to, że w związku z licznymi wątpliwościami powstałymi na skutek uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego – stanowisko zajmie Minister Finansów. Niewątpliwie zaistniały bowiem przesłanki wydania interpretacji ogólnej. W przeszłości takie interpretacje były już wydawane kiedy pojawiały się ważne orzeczenia w zakresie stosowania przepisów podatkowych.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA