reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości

Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości

Według Ministerstwa Finansów budynek, w którym prowadzona jest działalność rolnicza, można uznać za budynek służący działalności rolniczej. Tym samym podlega on zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

Do Ministerstwa Finansów trafiło zapytanie dotyczące zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych służących wyłącznie działalności rolniczej. W ewidencji gruntów i budynków są one zapisane w innych kategoriach.

W odpowiedzi resort finansów stwierdził, że, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), z podatku od nieruchomości zwolnione są budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej. Jedną z przesłanek zastosowania zwolnienia na podstawie wskazanego przepisu jest gospodarczy charakter budynku. Ponadto budynek ten ma służyć wyłącznie działalności rolniczej (pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych w Ministerstwie Finansów z 4 grudnia 2012 r., znak PL/LS/833/99/SIA/12/275), przy czym pojęcie „budynki gospodarcze służące wyłącznie działalności rolniczej” nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Biorąc natomiast pod uwagę, że, zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym, przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle i nie mogą być przedmiotem wykładni rozszerzającej (por. m.in. wyrok WSA w Krakowie z 11 kwietnia 2007 r., sygn. akt SA/Kr 1323/05), należy w sposób możliwie jak najbardziej precyzyjny określić zakres pojęciowy przedmiotowego sformułowania.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama