reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Podzielona płatność a faktury bez prawa do odliczenia VAT

Podzielona płatność a faktury bez prawa do odliczenia VAT

Od 1 lipca 2018 r. do polskiego systemu VAT zostanie wprowadzone nowe rozwiązanie, które ma na celu poprawę ściągalności podatku. Jest to mechanizm tzw. podzielonej płatności. W związku z tym w ramach akcji "Ekspert odpowiada" przybliżamy zasady dobrowolnego stosowania podzielonej płatności.

Problem: Czy wprowadzenie w gminie i podległych jej jednostkach obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności można uznać za prawidłowe, skoro gmina, co prawda, jest podatnikiem VAT, ale jako jednostka samorządu terytorialnego dokonuje zakupów w ramach trzech rodzajów działalności: niepodlegającej opodatkowaniu (jako organ władzy publicznej), zwolnionej oraz opodatkowanej? Regulowanie należności z tytułu wszystkich faktur metodą podzielonej płatności byłoby dla nas przejrzyste i wygodne, ponieważ po pierwsze, może się okazać, że w przyszłości dokonany zakup będzie służył działalności opodatkowanej, a po drugie, pracownik opłacający faktury nie zawsze jest w stanie rozstrzygnąć, z jakim rodzajem działalności jest ona związana.

Odpowiedź: Tak, będzie to możliwe. Podatnik może opłacać należności z tytułu wszystkich faktur przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Windykacja wymagalnych należności budżetowych o charakterze cywilnoprawnym

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama