| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Podzielona płatność a faktury bez prawa do odliczenia VAT

Podzielona płatność a faktury bez prawa do odliczenia VAT

Od 1 lipca 2018 r. do polskiego systemu VAT zostanie wprowadzone nowe rozwiązanie, które ma na celu poprawę ściągalności podatku. Jest to mechanizm tzw. podzielonej płatności. W związku z tym w ramach akcji "Ekspert odpowiada" przybliżamy zasady dobrowolnego stosowania podzielonej płatności.

Problem: Czy wprowadzenie w gminie i podległych jej jednostkach obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności można uznać za prawidłowe, skoro gmina, co prawda, jest podatnikiem VAT, ale jako jednostka samorządu terytorialnego dokonuje zakupów w ramach trzech rodzajów działalności: niepodlegającej opodatkowaniu (jako organ władzy publicznej), zwolnionej oraz opodatkowanej? Regulowanie należności z tytułu wszystkich faktur metodą podzielonej płatności byłoby dla nas przejrzyste i wygodne, ponieważ po pierwsze, może się okazać, że w przyszłości dokonany zakup będzie służył działalności opodatkowanej, a po drugie, pracownik opłacający faktury nie zawsze jest w stanie rozstrzygnąć, z jakim rodzajem działalności jest ona związana.

Odpowiedź: Tak, będzie to możliwe. Podatnik może opłacać należności z tytułu wszystkich faktur przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Windykacja wymagalnych należności budżetowych o charakterze cywilnoprawnym

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »