Leasing zyskuje na popularności
REKLAMA
REKLAMA
Leasing w Polsce jest stosunkowo nową formą finansowania inwestycji, regulacja prawna leasingu została wprowadzona do Kodeksu cywilnego dopiero w roku 2000; przez poprzednie 11 lat funkcjonowała jako tzw. umowa nienazwana.
REKLAMA
REKLAMA
Z umowy leasingu korzystają m.in. podmioty należące do samorządów lokalnych, kupujące sprzęt niezbędny do realizacji nałożonych na nie zadań (odśnieżanie dróg, oczyszczanie miast, budowa lokalnej sieci drogowej itp.). Liczba zawieranych z sektorem publicznym umów wskazuje, że leasing nieustannie zyskuje na popularności.
Rosnące zainteresowanie obrazuje liczba ogłaszanych w Polsce przetargów - w ubiegłym roku było ich blisko 240. Dane te nie uwzględniają zakupów o wartości równej lub niższej 14 tys. euro, ponieważ te nie wymagają stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W 2006 r. (w porównaniu z rokiem 2002) dwukrotnie wzrosła liczba komunalnych spółek z.o.o., które zawarły umowy leasingowe z jednym tylko podmiotem - Europejskim Funduszem Leasingowym S.A.
Z leasingu mogą korzystać m.in. spółki z o.o. należące do gminy, zakłady budżetowe, państwowe szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe i samorządowe instytucje kultury, spółki z udziałem Skarbu Państwa.
M.J.
REKLAMA
REKLAMA