reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Leasing zyskuje na popularności

Leasing zyskuje na popularności

W ubiegłym roku spółki komunalne i zakłady budżetowe ogłosiły blisko 240 przetargów na usługi leasingowe. Do najczęściej leasingowanych przedmiotów należały: ciągniki, przyczepy, koparko-ładowarki, śmieciarki, pojazdy wielozadaniowe, samochody osobowe, autobusy turystyczne, autobusy komunikacji miejskiej oraz sprzęt komputerowy.


Leasing w Polsce jest stosunkowo nową formą finansowania inwestycji, regulacja prawna leasingu została wprowadzona do Kodeksu cywilnego dopiero w roku 2000; przez poprzednie 11 lat funkcjonowała jako tzw. umowa nienazwana.

Z umowy leasingu korzystają m.in. podmioty należące do samorządów lokalnych, kupujące sprzęt niezbędny do realizacji nałożonych na nie zadań (odśnieżanie dróg, oczyszczanie miast, budowa lokalnej sieci drogowej itp.). Liczba zawieranych z sektorem publicznym umów wskazuje, że leasing nieustannie zyskuje na popularności.

Rosnące zainteresowanie obrazuje liczba ogłaszanych w Polsce przetargów - w ubiegłym roku było ich blisko 240. Dane te nie uwzględniają zakupów o wartości równej lub niższej 14 tys. euro, ponieważ te nie wymagają stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W 2006 r. (w porównaniu z rokiem 2002) dwukrotnie wzrosła liczba komunalnych spółek z.o.o., które zawarły umowy leasingowe z jednym tylko podmiotem - Europejskim Funduszem Leasingowym S.A.

Z leasingu mogą korzystać m.in. spółki z o.o. należące do gminy, zakłady budżetowe, państwowe szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe i samorządowe instytucje kultury, spółki z udziałem Skarbu Państwa.

M.J.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama