reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Która jednostka jest właściwa do wykazywania wydatków strukturalnych?

Która jednostka jest właściwa do wykazywania wydatków strukturalnych?

Szpital uniwersytecki na podstawie umów zawartych z Ministerstwem Zdrowia realizuje programy polityki zdrowotnej. Na podstawie zapisów tych umów szpital za zrealizowane zadania obciąża fakturami Ministerstwo Zdrowia. Czy środki przekazane szpitalowi przez Ministerstwo Zdrowia tytułem zapłaty za faktury wystawione przez szpital uniwersytecki w sprawozdaniu Rb-WSb jako wydatki strukturalne wykazuje szpital uniwersytecki czy Ministerstwo Zdrowia?

Przekazanie środków finansowych na realizację zadania jednostce organizacyjnej lub nadzorowanej jest przepływem środków finansowych wewnątrz jednostki, a nie wydatkiem związanym z realizacją zadania (§ 2 pkt 4 załącznika nr 40 do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, stanowiącym instrukcję sporządzania rocznych sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych za 2013 r.). Wydatki pokrywane z tych środków wykaże w sprawozdaniu jednostkowym jednostka organizacyjna, która realizuje zadanie.

W związku z tym wydatki poniesione na zakup sprzętu przez szpital uniwersytecki ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia wykaże w sprawozdaniu jednostkowym Rb-WSb szpital, jako jednostka realizująca zadanie. Sprawozdanie jednostkowe należy przesłać jednostce nadrzędnej, która następnie sporządzi sprawozdanie łączne i skonsolidowane.

Zobacz również: Korekty sprawozdań w zakresie operacji finansowych

Analogiczna sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku przekazania środków szpitalowi przez Ministerstwo Zdrowia tytułem zapłaty za faktury wystawione przez szpital uniwersytecki w związku z realizacją programu polityki zdrowotnej. Niemniej jednak nie jest jasne, jakiego rodzaju działania są realizowane w ramach programu polityki zdrowotnej i czy będą one zaliczone do wydatków strukturalnych – potrzebne są zatem dodatkowe informacje, by móc jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

AGATA PIŁAT

specjalista w Ministerstwie Finansów, zbiera, analizuje i opracowuje informacje statystyczne zawarte w sprawozdaniach o wydatkach strukturalnych sporządzanych przez jednostki sektora finansów publicznych oraz udziela wyjaśnień w zakresie metodologii sporządzania sprawozdania rocznego o wydatkach strukturalnych i kwalifikacji krajowych wydatków publicznych poniesionych na cele strukturalne

Podstawy prawne:

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. Nr 44, poz. 255)

● załącznik nr 40 do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 20, poz. 103)

● Materiał pomocniczy „Przykłady typów projektów według kodów klasyfikacji i obszarów tematycznych dla nowej klasyfikacji wydatków strukturalnych” (www.mf.gov.pl –> Działalność –> Finanse publiczne –> Budżet państwa –> Klasyfikacja wydatków strukturalnych –> 2010/2011/2012/2013 Przepisy prawne, materiały pomocnicze, wyjaśnienia).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama